Internet... nie dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 09:15
Dzięki sieci możemy się bawić i poznawać ludzi w serwisach społecznościowych, ale także załatwiać poważne życiowe sprawy, np. założyć firmę. Tymczasem dostęp do szerokopasmowego internetu w domu ma tylko... co piąty Polak.
Audio
  • O kondycji polskiego internetu - rozmowa w "Poranku"

Na przykład od początku lipca przez internet można założyć firmę. Okazało się, że przedsiębiorcy sobie tę metodę rejestracji "bezurzędowej" cenią i w ciągu niecałych dwóch tygodni zarejestrowano niemal 2 tys. nowych firm. - Jeśli osoba fizyczna ma już swój NIP i Pesel to bez problemu może zarejestrować działalność – cieszy się w rozmowie z Czwórką wicepremier Waldemar Pawlak.

W sieci można więc załatwić w Polsce teoretycznie większość spraw, a tymczasem dostęp do szerokopasmowego internetu ma w domu co piąty Polak.

By temu zaradzić wiele gmin zdecydowało się udostępnić swoim mieszkańcom internet bezpłatnie, to jednak spotkało się z ostrym sprzeciwem firm, sprzedających dostęp do sieci. Urząd Komunikacji Elektronicznej zdecydował więc, że dostęp do darmowego internetu możliwy będzie tylko przez godzinę dziennie, a maksymalna prędkość wynosić może 256 kb /s. Za więcej trzeba już płacić.

- Chodzi o to, by nie zakłócać konkurencji na rynku – mówi Piotr Dziubak, rzecznik prasowy UKE. – Żaden z predsiębiorców nie jest w stanie konkurować z ofertą darmowego internetu, więc nie byłoby inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną.

To martwi jednak samorządowców, którzy już zainwestowali pieniądze podatników w struktury telekomunikacyjne. – Godzina dziennie to takie ograniczenie, że cała idea właściwie traci sens – mówi jeden z samorządowców z Nowego Sącza. – Jeśli rok temu miałbym wiedzę o tym, jak zmienią się przepisy i stanowisko UKE, pewnie rekomendowałbym prezydentowi nie realizowanie tego projektu.

Więcej o kondycji polskiego internetu dowiesz się, słuchając całej rozmowy w "Poranku" w Czwórce.

(kd)

Czytaj także

350 lat minęło. Dziś w mediach rządzą nowe technologie

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2011 15:57
Prasa w Polsce obchodziła niedawno swoje 350 urodziny. Zaczęło się oczywiście od gazet, ale dziś media zaczynają się przenikać. "Czwórka" to radio z wizją, gazety można czytać w telefonach komórkowych, a telewizję - oglądać w internecie. Współczesne media posiłkują się najnowszymi wynalazkami technologicznymi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wychowanie seksualne przez internet? To może być skuteczne

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2011 10:08
Początek wakacji, młodzi ludzie wyjeżdżają ze znajomymi daleko od domów. To dobry czas, by doedukować nastolatki w zakresie życia seksualnego. Jak najłatwiej trafić do dorastającej młodzieży? Przez internet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Internet ma już 20 lat. Czy czymś nas jeszcze zaskoczy?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2011 19:23
Wielu ludzi nie wyobraża sobie życia bez dostępu do sieci. Dla niektórych to znakomita, prosta, szybka i tania metoda komunikowania się, dla innych źródło wiedzy, dla jeszcze innych – sposób na nudę lub samotność.
rozwiń zwiń