Tajemnice FSO: wszystko metodą spawalniczą

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 18:30
7 listopada 1951 roku pierwszy samochód opuścił FSO na Żeraniu. Postanowiliśmy spojrzeć na historię fabryki przez pryzmat materiałów z Archiwum Polskiego Radia.
Audio
  • Archiwum Polskiego radia: FSO na Żeraniu w latach 50. i 60.
Warszawa M20-57
Warszawa M20-57Foto: Wikipedia/CC/János Tamás

Pomysł o wybudowaniu w Polsce fabryki samochodów pojawił się tuż po zakończeniu II wojny światowej. Pierwsza z FSO na Żeraniu wyjechała Warszawa M-20, po 6 latach dołączyła do niej polska Syrena 100.

Budowa zakładów zakończyła się późną jesienią 1951 r. Koszty ich budowy wynosiły 130 milionów ówczesnych złotych, a odpowiednie jej wyposażenie – 250 milionów. 7 listopada 1951 r. o godzinie 14:00 z taśmy montażowej zjechał pierwszy wyprodukowany w Polsce powojennej samochód osobowy. Na uroczystości otwarcia pojawili się najważniejsi urzędnicy oraz przedstawiciele partii, których przy wejściu witał dyrektor inżynier Grzegorz Halak: - Towarzysze, oświadczam, że fabryka jest gotowa do uruchomienia. Po raz pierwszy w historii Polski rozpoczynamy produkcje samochodów osobowych!

Archiwum Polskiego Radia - zobacz, jakie kryje tajemnice i ciekawe historie > > > 

Docelowo fabryka produkować miała 25 tysięcy sztuk tych samochodów rocznie, ale do końca roku 1951 (uwzględniając pięć dostarczonych na otwarcie) powstało ich zaledwie 75. 10 lat później w FSO wykorzystywano już najnowocześniejsze technologie. Jak objaśniał jeden z pracowników w audycji z 1961 roku: - Przebieg powstawania nadwozia można scharakteryzować tak, że na przyrządach nazywanych pospolicie konduktorami montuje się poszczególne elementy samochodu - podłogę, dach, boki, tablicę rozdzielcze i układy bagażnika. A łączy się to wszystko metodą spawalniczą, na zgrzewarkach.
Klimat lat 50. i 60., huk fabrycznych maszyn na fantastycznej pocztówce dźwiękowej znajdziesz w nagraniu z "Czwartego wymiaru". Materiał przygotował Dominik Olędzki.
kul

Czytaj także

Tak budowano największe stołeczne arterie

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 19:23
Czwórka przenosi się w czasie, tym razem do lat 60. i 70. Dzięki Archiwum Polskiego Radia możemy wam zaprezentować materiały sprzed kilkudziesięciu lat. Posłuchaj, jak na radiowej antenie relacjonowano budowę największych warszawskich tras.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ma Centralnego bez inżyniera Karwowskiego!

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 15:00
Grał w "Czterdziestolatku", "07 zgłoś się" i "Motylem jestem". W 1975 roku został "Misterem Warszawy", a dziś po prostu jest Dworcem Centralnym, najważniejszym węzłem transportu kolejowego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak powstawały kopalnie - posłuchaj archiwalnych nagrań

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 19:38
Tym razem dziennikarze Czwórki przekopali zasoby Archiwum Polskiego Radia w poszukiwaniu nagrań, które obrazowałyby budowę pierwszych kopalni w Polsce i obchody górniczych świąt.
rozwiń zwiń