Nieprzęciętni 2021. Jurorka ekologiczna - Paulina Górska

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 17:00
- Kluczową sprawą dla ekologii jest to, żeby mówić o niej w sposób przystępny, ale też nie wywoływać dużego poczucia winy - zwraca uwagę gość Czwórki. - Inspirujemy, motywujemy. Dla ekologii każdy krok jest ważny - dodaje. 
Paulina Górska
Paulina GórskaFoto: Katarzyna Gałkowska
HEADER_nieprzecietni-01.png
ZOBACZ WIĘCEJ Serwis specjalny Nieprzeciętni 2021 >>>

Paulina Górska od kilku lat zachęca innych by żyć w bardziej zrównoważony sposób, jest promotorką ekologicznego stylu życia, aktywistką, pasjonuje się CSR - to skrót od Corporate Social Responsibility, które w tłumaczeniu na język polski oznacza społeczną odpowiedzialność biznesu. Prowadzi swój profil na instagramie, ma także własnego bloga. Bywa prelegentką na konferencjach dotyczących zrównoważonego stylu życia. Prowadzi prezentacje o ekologicznej transformacji życia oraz w obszarze świadomości problemów ekologicznych na świecie dla przedsiębiorstw, samorządów i instytucji. Została nagrodzona Elle Style Awards 2020 za promowanie zrównoważonej mody. A teraz zasiada w Czwórkowym jury plebiscytu Nieprzeciętni. 


Posłuchaj
20:11 czwórka ratujemy świat 16.04.2021.mp3 Paulina Górska opowiada o ekologii, odpowiedzialności klimatycznej i jak mówić o tym przystępnie (Ratujemy świat/Czwórka)

 

- W ciągu ostatnich dwóch-trzech lat zauważyłam, że ekologiczny styl życia, styl życia zero waste to jest coś modnego dzisiaj. Niektórzy się na to zżymają, twierdzą, że to jest moda, więc minie. Ja natomiast mam poczucie, że buduje się i rośnie świadomość, bo jak wejdziemy na tą ścieżkę ekologicznego i świadomego życia, w którym myślimy o tym, jak nasze funkcjonowanie, nasza codzienność wpływa na planetę, to już się z niej nie da zejść - podkreśla. 

Przez lata ekologia nie miała dobrego marketingu. Mówiło się o niej w sposób trudny i niezrozumiały. - Dziś zaczyna się o niej mówić przystępnym językiem - zauważą specjalistka. - Szczególnie o globalnym ociepleniu, kryzysie klimatycznym, problemach, które mamy i będziemy mieć - dodaje. Paulina Górska swoje kroki na ścieżce ekologii postawiła, gdy na świat przyszła jej pierwsza córka. - Wtedy zaczęłam się zastanawiać co my jemy, szukać bardziej ekologicznej żywności - przyznaje. - Ja wciąż jestem w tym procesie, zmianie. Zaczęło się od jedzenia, potem kwestia zero waste, less waste, zaczęłam ograniczać plastik, potem zajęłam się własną konsumpcją, przede wszystkim tym ile kupuję nowych ubrań. Z czasem odkryłam rzeczy z drugiego obiegu, naprawy, zamienianie. To droga, którą szłam kilka lat - przyznaje. - Tym, czego się dowiadywałam starałam się dzielić - dodaje. 

Posłuchaj także:

Najprostszymi krokami na ekologicznej drodze wg. Pauliny Górskiej są takie codzienne małe czynności, jak edukacja, segregowanie śmieci, zakup bidonu na wodę czy ograniczanie jedzenia mięsa. - Nie namawiam, żeby przejść od razu na wegetarianizm, ja też do tego dochodziłam - podkreśla. - Można to zrobić stopniowo, zacząć np. od bezmięsnych poniedziałków - poleca. 

Na instagramowym profilu promotorki ekologicznego stylu życia znajdziemy wiele rad, pomysłów, a co czwartek pakiet dobrych wiadomości z ekologicznego świata . 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Paulina Górska (jurorka plebiscytu Nieprzeciętni 2021) 

Data emisji: 16.04.2021

Godzina emisji: 15.15

pj

Czytaj także

Arkadiusz Andrejkow - Nieprzeciętny malujący "deskale"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 13:49
W 2020 roku głosami naszych słuchaczy Arkadiusz Andrejkow zdobył w czwórkowym plebiscycie tytuł Nieprzeciętnego. W tym roku laureat zasiądzie w kapitule wydarzenia. Jak sam zdradza, ma obawy, że tegoroczna decyzja będzie szczególnie trudna. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiedyś działki, dziś ogrody społeczne. "Grzebanie w ziemi mamy w DNA"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 17:50
Chęć do uprawiania własnego ogródka jest tak duża, że nawet nie mając kawałka ziemi, tworzymy i nadal będziemy tworzyć mikroogrody nawet na małych przestrzeniach, nawet w centrach miast.
rozwiń zwiń