"Co gryzie weterynarza?" - tajniki zawodu lekarza zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 16:45
Łukasz Łebek, lekarz weterynarii w fachowy i przystępny sposób przybliża tajniki swojej pracy. Właśnie wydana książka "Co gryzie weterynarza?" to zbiór jego doświadczeń w pracy ze zwierzętami. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Elnur/Shutterstock.com

pies kolana laptop praca zdalna shutter 1200 Mirjana Zidar.jpg
Razem raźniej. Czworonóg w domu - nieoczekiwany efekt pandemii

Autor bloga i miłośnik zwierząt Łukasz Łebek odbierał poród alpaki, przebiegło po nim stado krów i został napadnięty przez... królika. Opisuje rozmaite przypadki, z którymi zetknął się w swoim gabinecie. Jak czytamy w opisie książki, na jej stronach poznamy m.in. historie szczurów, chomików, szynszyli, psów i kotów. Znajdzie się tez miejsce na opowieść o udomowionej świni i gęsi.

Posłuchaj
03:39 Czwórka/Stacja Kultura - "Co gryzie weterynarza?" 09.06.2021.mp3 Weterynarz Łukasz Łebek opowiada o swojej książce "Co gryzie weterynarza?" (Stacja Kultura/Czwórka)

Lekarz, nie stroniąc od humoru, wyjaśnia, czego lepiej nie mówić weterynarzowi, dlaczego praca w terenie nie jest dla wszystkich i czym nie karmić naszych zwierząt, jeśli naprawdę je kochamy. Przybliża także ekonomiczny aspekt swojego zawodu oraz porusza trudne tematy związane z opieką nad czworonożnymi przyjaciółmi.

- Zrealizowałem się jako pisarz dla dzieci, a moim marzeniem było napisanie książki dla dorosłych. I oto mam - opowiada w Czwórce. - Ta książka jest ogólnym spojrzeniem na pracę lekarza weterynarii. Starałem się stworzyć książkę, która pokaże opiekunowi zwierzęcia, jak to wygląda z perspektywy drugiej strony stołu weterynaryjnego i jak swoją pracę widzi lekarz.

Czytaj także:


pies kot 1200.jpg
Jak pies z kotem. Za co pokochaliśmy te zwierzęta?

Książka zawiera czternaście rozdziałów tematycznych. Można będzie w niej przeczytać o drodze Łukasza Łebka do zawodu weterynarza. Poruszone zostaną tematy zdrowia zwierząt, ze zjadaniem przez nie "niejadalnych" rzeczy włącznie. Dowiemy się, czy można naszym pupilom podawać ludzkie leki oraz poznamy najczęstszą przyczynę ich otyłości.

- Przybliżam też pracę lekarza, który zajmuje się zwierzętami gospodarczymi. W książce próbuję też odczarować temat eutanazji. Z czytelnikami dzielę się wskazówkami, jak pogodzić się z odchodzeniem zwierzęcia - opowiada Łukasz Łebek. - Przede wszystkim zaś książka zawiera wiele prawdziwych historii z gabinetu weterynaryjnego. Dotykam też kwestii odczuwania przez zwierzęta, które czują dokładnie tak jak my. Różnią się tym, że nie są w stanie tego powiedzieć. Mam nadzieję, że dzięki książce nauczymy się obserwować swoje zwierzęta i odczytywać sygnały, które nam wysyłają. Bo wysyłają nam ich wiele, a to, czy my zareagujemy odpowiednio wcześnie, ma kolosalny wpływ na ich zdrowie.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Opala

Data emisji: 09.06.2021

Godzina emisji: 10.33

aw


Czytaj także

Dieta wege dla psów - czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 13:45
Coraz częściej pojawia się temat wegańskiej diety dla psów. Sprawdzamy czy taka dieta jest bezpieczna dla naszych pupili i jakie mogą być jej konsekwencje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zwierzęta Warszawy". O trudnej przyjaźni i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 12:45
Historia Warszawy to nie tylko historia ludzi. Mieszka w niej kilka tysięcy gatunków zwierząt, które dotrzymują nam towarzystwa, pracują dla nas i z nami, są źródłem pokarmu, ale i pozostają niezbędnym czynnikiem równowagi ekologicznej miasta.
rozwiń zwiń