Świat potrzebuje idoli. Niech będą to naukowczynie!

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 13:51
11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. To święto ustanowione w 2016 roku przez zgromadzenie ogóle ONZ. Można je obchodzić dołączając do akcji #OdważneWNauce, wszystko po to, by naukowczyń było więcej.
11 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce
11 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w NauceFoto: Shutterstock/BalanceFormCreative

- W 2016 roku ONZ dostrzegło niepokojący fakt, że tylko co trzeci badacz naukowy czy inżynieryjny to kobieta. Okazuje się, że jest nas mało - mówi  dr inż. Natalią Schmidt-Polończyk, znana jako doktorka-tutorka. - Gdy spojrzymy na dane z uczelni technicznych to zobaczymy, że 35 procent naukowców ze stopniem doktora to kobiety, doktorek habilitowanych jest tylko 29 procent, a profesorek jedynie 16 procent ze wszystkich profesorów. Im wyższy stopień naukowy, tym jest nas mniej - dodaje. 

Gdy dr Natalia Schidt-Polończyk odkryła istnienie Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce była ciekawa, jak obchodzimy je w Polsce. Niestety okazało się, że jedynie niektóre uczelnie i ośrodki akademickie obchodzą je, dla innych jest ono po prostu nieznane i przemilczane. 

- To święto możemy obchodzić biorąc udział w przeróżnych akcjach. Ja zapoczątkowałam akcję #OdważneWNauce. W tym roku to już druga jej edycja - zaprasza naukowczyni. - To inicjatywa fantastycznych naukowczyń, które mają odwagę zmieniać statystyki, o których wspomniałyśmy. Celem akcji jest wzmacnianie pozycji naukowczyń, wzmacnianie ich pasji do nauki. Nie ukrywam też, że chodzi o siostrzeństwo - podkreśla. 

Siostrzeństwo w nauce

Badania wskazują że aż 27 procent badanych nie zna idei siostrzeństwa, a tylko 10 procent jej doświadczyło. - Wsparcie w nauce jest bardzo potrzebne. Tym jest właśnie siostrzeństwo. Jest ono poczuciem, że w sytuacjach dla nas wymagających, trudnych możemy podzielić się naszym problemem, znaleźć wspólne rozwiązanie - tłumaczy ekspertka. - Potrzeba jest płaszczyzna, przestrzeń, gdzie możemy o tym rozmawiać, wymieniać się wyzwaniami i szukać dobrych odpowiedzi - dodaje. 


Posłuchaj
09:15 czwórka stacja nauka 10.02.2023.mp3 Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce - by naukowczyń było więcej (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Część naukowczyń od lat podejmuje wysiłek popularyzacji nauki w mediach społecznościowych. Nierzadko z tego powodu są wyśmiewane, a ich działalność jest bagatelizowana. - Akcją #OdważneWNauce dodajemy otuchy i wsparcia. Dodajemy energii i motywacji - mówi gość Czwórki. 

Aby kobiet było więcej

Przed światem nauki stoi duże wyzwanie, by było w nim więcej kobiet. - Dane wskazują, że niewielka jest wiedza społeczeństwa na temat dotychczasowych osiągnieć kobiet, badaczek - zauważą dr Natalią Schmidt-Polończyk. - Wszyscy znamy nazwisko Marie Curie-Skłodowskiej, to dobrze. Jednak powinniśmy mówić głośno o wielkich naukowczyniach, dzięki którym świat się zmienił - podkreśla. 

To kobiety odkryły m.in.: co powoduje AIDS, z czego zbudowane jest słońce, jak tworzą się góry, jak mózg tworzy mapę otoczenia.

Natalia Schimdt-Polończyk wspomina spektakl teatralny "7 sekund wieczności", który nawiązuje do postaci Hedy Lamarr, która wystąpiła w pierwszej nagiej scenie w hollywoodzkim filmie.  - Znany ją z tego wydarzenia, ale świat nie docenił jej ogromnego talentu wynalazczyni. To właśnie dzięki Lamarr mamy ruchomą protezę kończyny dolnej. To ona odkryła zdalny system sterowania torped, wprowadziła kilka modyfikacji w projektach samolotu Concord i właśnie dzięki jej wynalazkom mamy wi-fi - podkreśla zasługi Lamarr gość Oliwii Krettek. 

Dziś cały świat potrzebuje nauki, a nauka potrzebuje kobiet, co podkreśla Czwórkowy gość. - By kobiety weszły w ten świat potrzebujemy inicjatyw, by mogły one realizować swoje badania i by mogły skupić uwagę społeczeństwa na swych osiągnięciach - mówi. 

Małe dziewczynki marzą o byciu aktorką czy piosenkarką. To zawody, które mają okazję obserwować, podglądać. Dr Natalia Schimdt-Polończyk sugeruje, że świat nauki trzeba prezentować w podobny sposób, by był widziany, dostrzegany. - Świat potrzebuje bohaterów, idoli. Widać to w sieci - zauważa. - Jeśli będziemy pokazywali naukowczynie, które mają pasjonujące prace, zawody, ciekawe odkrycia to to przyniesie efekt, którego teraz nam brakuje - dodaje. 

Akcja #OdważneWNauce odbywa się w mediach społecznościowych. Czwórkowy gość wyjaśnia, że nie jest to przypadek, bo jej zdaniem właśnie tam funkcjonuje dziś młody człowiek. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: dr inż. Natalią Schmidt-Polończyk (Doktorka-tutorka)

Data emisji: 09.02.2023

Godzina emisji: 12.20

pj

Czytaj także

Tutoring - edukacja oparta na dobrej relacji

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 14:43
Tutoring to indywidualna forma edukacji, która pochodzi z Wielkiej Brytanii. W Polsce dopiero się rozwija. Na krakowskiej AGH jest bonusem dla prymusów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z chemii na aktorstwo, a potem na plan "The Crown"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 14:25
Michał Więcławski już w podstawówce kochał artystyczny świat, ale skończył studia na kierunku technologia chemiczna. Aktorska pasja nie dawała mu jednak spokoju, ruszył na artystyczne studia do Londynu. Trafił też na plan "The Crown", którego ekipa okazała się jedną wielką rodziną. 
rozwiń zwiń