Kino biografiami stoi. Akademia też je uwielbia

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 14:33
Filmów biograficznych jest bardzo dużo. Łukasz Muszyński, krytyk filmowy, podzielił je na kilka kategorii i poleca najlepsze z nich. 
Audio
  • Łukasz Muszyński opowiada o filmach biograficznych (Stacja Kultura/Czwórka)
Kadr z filmu Bohemian Rhapsody
Kadr z filmu "Bohemian Rhapsody"Foto: twentieth century fox film corporation/mat. prasowe

- Zacząłem się zastanawiać, jak ciekawie można ugryźć wątek filmów biograficznych - zdradza gość Kasi Dydo. - Pomyślałem, że są różne strategie artystyczne opowiadania o znanych postaciach. Pierwszą z nich roboczo nazwałem "od kołyski aż po grób" - dodaje. 

Wśród tego typu filmów Łukasz Muszyński wymienia trzy: "Spacer po linie" (o Johnnym Cashu), "Bohemian Rapsody" (o Freddiem Mercurym) i "Snajpera" (Chris Kyle). - Ta kategoria oznacza, że twórcy postanawiają pokazać caluteńki życiorys swego bohatera - wyjaśnia. - Tego typu obrazom towarzyszy pewne zagrożenie: gdy się chce objąć wszystko, a ma się zaledwie dwie godziny, to film zamienia się w potok obrazów, kolorowych winietek - dodaje. Czy poradzili sobie z nim twórcy wymienionych obrazów?

Ciekawym zabiegiem stosowanym w niektórych biografiach filmowych jest pokazanie jedynie wycinka życiorysu bohatera. To druga i ulubiona kategoria Czwórkowego gościa. - Twórcy skupiają się na konkretnym epizodzie z biografii i na jego podstawie starają się zagłębić w osobowość swojego bohatera - opowiada. Przykładami takich obrazów są: "Steve Jobs" czy "Capote", a także "Koniec trasy", mniej znana opowieść o pisarzu Davidzie Fosterze Wallace. 

Na koniec rozmowy z Kasią Dydo krytyk filmowy zostawił "biografie-fantazje", które nazywa "rarytasikiem". Poleca "Lisztomanię", obraz "Abraham Lincoln: Łowca wampirów 3D" czy wzruszającego "Marzyciela". W tej konwencji ma być również utrzymany, zapowiadany na maj 2019 roku, obraz o Eltonie Johnie "Rocketman". 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy)

Data emisji: 15.02.2019

Godzina emisji: 11.16

pj/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premiery filmowe: "Złe wychowanie Cameron Post", "Green Book", "Miszmasz czyli Kogel Mogel 3"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 14:40
- Zgodnie z hasłem na plakacie, twórcy filmu "Miszmasz czyli Kogel Mogel 3" próbowali zrobić "komedię taką jak kiedyś" i mam nadzieję, że nie skończyło się to tylko na reanimacji wspomnień - ocenia Kuba Koisz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Berlinale 2019. Uczucia są polityczne, a świat egoistyczny

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 14:50
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie zalicza się do najważniejszych tego typu imprez na świecie. - W Berlinale Palast na placu Poczdamskim nie milkną dyskusje o kinie, w tym także o najnowszym filmie Fatiha Akina - relacjonuje Beata Kwiatkowska.
rozwiń zwiń