X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Podróż do Japonii

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2009 09:43
Julian Fałat uznawany jest za jednego z pierwszych i najbardziej interesujących przedstawicieli japonizmu w sztuce polskiej. W 80. rocznicę śmierci artysty w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przygotowano wystawę potwierdzającą inspiracje, które artysta czerpał ze sztuki kraju kwitnącej wiśni. Jest to pierwsza tak duża prezentacja dzieł artysty pochodzących z tego okresu jego artystycznej działalności. Na jej potrzeby udało zgromadzić się ponad 70 prac. Wiele z nich zostanie zaprezento
Audio

W 1885 Edward Simmler, wieloletni przyjaciel Juliana Fałata, zaproponował artyście wspólną podróż dookoła świata. Na przełomie maja i czerwca udało im się dotrzeć do Japonii. W tamtym okresie żaden z polskich artystów takiej podróży nie odbył. Wyprawa decydująco wpłynęła na twórczość trzydziestodwuletniego Juliana Fałata, w pełni ukształtowanego już w tym czasie artystę, wprawionego twórcę realistycznych scen rodzajowych i krajobrazowych. Historię wyprawy spisał w „Pamiętnikach", wydanych pośmiertelnie w roku 1935. W jednej z notatek czytamy: „Dla Japonii i Japończyków żywię uwielbienie wprost bezgraniczne”. Z podróży tej zachowały się także listy i telegramy oraz pełnomocnictwa – przechowywane w spuściźnie po artyście w Muzeum w Bielsku-Białej.

Japonia czekała na Fałata. Już wtedy mistrz akwareli znalazł w Japonii potwierdzenie swoich umiejętności - powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem Anna Król, kurator wystawy. Ta podróż wydobyła twórcę, którego znamy. Przed podróżą do Japonii traktował materię akwarelową bardzo podobnie jak artyści traktują materiał olejny.Po powrocie z Japonii artysta odrzucił ten sposób malowania i zaczął tworzyć za pomocą niesłychanie delikatnych dotknięć. Podróż do Japonii pozwoliła dojrzeć mu inny sposób patrzenia na świat. Niezwykle emocjonalnie zaczął postrzegać naturę. Był bardzo wrażliwy i umiał to przekazać- dodała kurator.

Najważniejsze aspekty japonizmu Juliana Fałata pogrupowane zostały w kilku blokach problemowych tj. np.:„Pocztówki” z podróży, Europejska Japonka, Potok w śniegu, Niedopowiedziane, Ogród artysty, Widoki Krakowa i Torunia oraz Artysta i kolekcjoner. Julian Fałat i Feliks „Manggha” Jasieński.


Wystawę „Podróż do Japonii. Inspiracje sztuką Japonii w twórczości Juliana Fałata” można oglądać do 31 sierpnia 2009.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Kurosawa w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2010 10:47
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie uczci wystawą 100-lecie urodzin wybitnego japońskiego reżysera Akiry Kurosawy. Na ekspozycji prezentowanej od wtorku będzie można obejrzeć m.in. osobiste pamiątki Andrzeja Wajdy ze spotkania z Kurosawą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wreszcie KwieKulik

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2009 09:38
We Wrocławiu zostanie otwarta retrospektywna wystawa prac grupy artystycznej KwieKulik. Jest to pierwsza próba pokazania tego fenomenu artystycznego polskiej sztuki XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dizajn po japońsku

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2010 10:57
"WA: Harmonia. Japoński design dzisiaj" to tytuł wystawy, którą od dziś można oglądać w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.
rozwiń zwiń