Kultura

Podróż do Japonii

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2009 09:43
Julian Fałat uznawany jest za jednego z pierwszych i najbardziej interesujących przedstawicieli japonizmu w sztuce polskiej. W 80. rocznicę śmierci artysty w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przygotowano wystawę potwierdzającą inspiracje, które artysta czerpał ze sztuki kraju kwitnącej wiśni. Jest to pierwsza tak duża prezentacja dzieł artysty pochodzących z tego okresu jego artystycznej działalności. Na jej potrzeby udało zgromadzić się ponad 70 prac. Wiele z nich zostanie zaprezento

W 1885 Edward Simmler, wieloletni przyjaciel Juliana Fałata, zaproponował artyście wspólną podróż dookoła świata. Na przełomie maja i czerwca udało im się dotrzeć do Japonii. W tamtym okresie żaden z polskich artystów takiej podróży nie odbył. Wyprawa decydująco wpłynęła na twórczość trzydziestodwuletniego Juliana Fałata, w pełni ukształtowanego już w tym czasie artystę, wprawionego twórcę realistycznych scen rodzajowych i krajobrazowych. Historię wyprawy spisał w „Pamiętnikach", wydanych pośmiertelnie w roku 1935. W jednej z notatek czytamy: „Dla Japonii i Japończyków żywię uwielbienie wprost bezgraniczne”. Z podróży tej zachowały się także listy i telegramy oraz pełnomocnictwa – przechowywane w spuściźnie po artyście w Muzeum w Bielsku-Białej.

Japonia czekała na Fałata. Już wtedy mistrz akwareli znalazł w Japonii potwierdzenie swoich umiejętności - powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem Anna Król, kurator wystawy. Ta podróż wydobyła twórcę, którego znamy. Przed podróżą do Japonii traktował materię akwarelową bardzo podobnie jak artyści traktują materiał olejny.Po powrocie z Japonii artysta odrzucił ten sposób malowania i zaczął tworzyć za pomocą niesłychanie delikatnych dotknięć. Podróż do Japonii pozwoliła dojrzeć mu inny sposób patrzenia na świat. Niezwykle emocjonalnie zaczął postrzegać naturę. Był bardzo wrażliwy i umiał to przekazać- dodała kurator.

Najważniejsze aspekty japonizmu Juliana Fałata pogrupowane zostały w kilku blokach problemowych tj. np.:„Pocztówki” z podróży, Europejska Japonka, Potok w śniegu, Niedopowiedziane, Ogród artysty, Widoki Krakowa i Torunia oraz Artysta i kolekcjoner. Julian Fałat i Feliks „Manggha” Jasieński.


Wystawę „Podróż do Japonii. Inspiracje sztuką Japonii w twórczości Juliana Fałata” można oglądać do 31 sierpnia 2009.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Kurosawa w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2010 10:47
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie uczci wystawą 100-lecie urodzin wybitnego japońskiego reżysera Akiry Kurosawy. Na ekspozycji prezentowanej od wtorku będzie można obejrzeć m.in. osobiste pamiątki Andrzeja Wajdy ze spotkania z Kurosawą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wreszcie KwieKulik

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2009 09:38
We Wrocławiu zostanie otwarta retrospektywna wystawa prac grupy artystycznej KwieKulik. Jest to pierwsza próba pokazania tego fenomenu artystycznego polskiej sztuki XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dizajn po japońsku

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2010 10:57
"WA: Harmonia. Japoński design dzisiaj" to tytuł wystawy, którą od dziś można oglądać w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.
rozwiń zwiń