Kultura

Dizajn po japońsku

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2010 10:57
"WA: Harmonia. Japoński design dzisiaj" to tytuł wystawy, którą od dziś można oglądać w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

"WA" to japońska idea oznaczająca stan harmonii we wszystkich dziedzinach życia.

Na wystawie zgromadzono ponad 150 przedmiotów codziennego użytku, zaprojektowanych przez znanych japońskich projektantów - od kubków po modele superszybkich pociągów shinkansen.Prezes Instytut Beata Bochińska powiedziała, że na wystawie można zobaczyć, w jaki sposób Japończycy rozumieją tradycję i wplecenie jej w projektowanie technologicznie bardzo zaawansowanych przedmiotów. Dodała, że uproszczone formy wyrazu to cecha charakterystyczna tego projektowania.


Dziś o 17.30 w Instytucie Wzornictwa przemysłowego odbędzie się spotkanie z kuratorami wystawy oraz przedstawicielami Muzeum Techniki i Sztuki Japońskiej Manggha z Krakowa. Oprócz tego na matach japońskich będzie pokaz parzenia herbaty w wersji japońskiej.

Wystawa potrwa do 28 marca, można ją zwiedzać za darmo. Jej organizatorem jest Japan Foundation. Przed Polską ekspozycja była pokazywana w Paryżu, Budapeszcie i Essen.www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Macie swoich klasyków!

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2009 08:58
Tworzenie kolekcji jest zawsze wybieraniem i ustalaniem kontekstu, wyznaczaniem paradygmatu. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ma więc szczególną funkcję „klasykotwórczą”. Teraz pokazało swoje pierwsze propozycje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archiwa sztuki

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2009 09:30
Tomy papierów, teczek, zapisków, część z nich na nowoczesnych elektronicznych nośnikach – tak dziś kojarzy nam się archiwum. Wielu powie „- Nuda”. Do spojrzenia na archiwum inaczej zapraszają organizatorki interdyscyplinarnego seminarium/warsztatu: „Archiwalna gorączka. Archiwa współczesnej historii i sztuki w Polsce po 1989 roku”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy realizm

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 10:43
100 prac jednego z najlepszych współczesnych malarzy polskich, Marcina Maciejowskiego można oglądać od 26 marca w Muzeum Narodowym w Krakowie. Czy jest to artysta młody, pozostaje kwestią dyskusyjną. Na pewno jest młody jak na artystę, który doczekał się tak dużej wystawy w salach Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń