Wyjątkowe zdjęcia powojennej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 14:09
Jak wyglądało życie w Warszawie w latach 1945-1947? Jak zmieniała się architektura stolicy podczas jej odbudowy? Odpowiedź na te pytania znaleźć można na wystawie zdjęć dwóch warszawskich fotografek – Zofii Chomętowskiej i Marii Chrząszczowej.
Audio

Gościem Stacji Kultura jest Jakub Śwircz z Fundacji Archeologia Fotografii.

- Świetna wystawa zdjęć Zofii Chomętowskiej i Marii Chrząszczowej prezentowana jest w Domu Spotkań z Historią – mówi w Czwórce ekspert. – To kobiety zasłużone dla polskiej fotografii, dokumentalistki, które są przywracane powszechnej pamięci.

Zdjęcia Chomętkowskiej i Chrząszczowej, prezentowane w DSH, pokazują odbudowę powojennej Warszawy. To część większego projektu, który udostępnia publiczności fotograficzną dokumentację powracającej do życia stolicy. Zdjęcia te długo nie były nigdzie wystawiane.

- To bardzo ciekawe spojrzenie dwóch kobiet, pojawiają się też wątki feministyczne. Wystawie towarzyszy publikacja książki, zaplanowana na listopad – wyjaśnia Śwircz.

Na wystawie zobaczyć można codzienne życie Warszawiaków. Obok dramatycznych przedstawień ruin, nie brakuje zdjęć pokazujących powracającą energię. Wszystkie sfotografowane lokalizacje zostały odnalezione przez Grzegorza Piątka. – Dzięki temu śledząc te zdjęcia, śledzimy samą topografię miasta.

Więcej o wystawie dowiedzieć się można słuchając dźwięku. W drugiej części audycji Kuba  Śwircz opowiada historię firmy Kodak, która wniosła olbrzymi wkład w popularyzację fotografii.

pg

Czytaj także

Robotnicy na zdjęciach: 500 procent fotograficznej normy

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2011 16:29
Jak się produkowało torty czekoladowe w Polsce i łuskało krewetki w Norwegii? Zobacz wystawę fotografii przemysłowej z lat zimnej wojny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski fotograf pokazał pijane Cardiff. Szok na Wyspach

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2011 18:00
Zdjęcia pijanych ludzi na ulicach Cardiff Macieja Dakowicza wstrząsnęły Brytyjczykami. Pokazane we Francji wzbudziły ogromną dyskusję na temat nocnych zwyczajów Wyspiarzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niepowtarzalne gumowe zdjęcia

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2011 20:05
W Czwartym Wymiarze opowiadamy o jednej ze szlachetnych technik fotograficznych – technice gumy arabskiej.
rozwiń zwiń