Polacy piszą z Mastertonem!

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2011 18:00
Jak to jest współtworzyć książkę wraz z mistrzem horroru? – Dużo ciężkiej pracy przede wszystkim, ale efekt jest wart zachodu – opowiada Piotr Pocztarek, współautor książki "Masterton. Opowiadania twarzą w twarz z pisarzem”.
Audio
  • O Grahamie Mastertonie i najnowszej książce o nim

- Trzymać w ręku książkę napisaną wraz z człowiekiem, którego książkom wcześniej poświęciło się masę czasu; promować książkę sygnowaną naszymi nazwiskami - tego nie da się opowiedziec, to trzeba poczuć – mówi w Czwórce Piotr Pocztarek.

Jednak fascynacja Pocztarka Grahamem Mastertonem zaczęła się dość przypadkowo. – Miałem jakieś 15 lat i swój pierwszy horror kupiłem na bazarku, na straganie ze starymi książkami – wspomina młody pisarz. Był to "Manitou", Mastertona właśnie. Pocztarek przeczytał tę książkę w cztery godziny i, jak wspomina, nie mógł się od niej oderwać. I tak się zaczęło. – Wiadomo, ze najlepiej smakuje zakazany owoc, więc najbardziej spośród gatunków literackich fascynował mnie horror.

Pocztarek spotkał Mastertona już w 2007 roku. Panowie pierwszy raz rozmawiali podczas wywiadu. Wtedy też Pocztarek poznał Roberta Cichowlasa, drugiego Polaka, który został potem współautorem książki. – Przed wywiadem już rzuciliśmy z Robertem luźny pomysł, żeby może napisać taką książkę – wspomina Pocztarek. – Dopiero po roku jednak odważyliśmy się wysłać do mistrza długiego maila z pytaniem, czy zgadza się na to, by napisać o nim książkę. A on odpisał jednym zdaniem: "Będę zaszczycony, działajcie".

Czytelnicy "Opowiadań…" poznają kilka nieujawnianych wcześniej faktów z życia wielkiego pisarza. – Znajdują się tam także wywiady z jego nieżyjącą już żoną, która była Polką, i najstarszym synem Rolandem – opowiada Pocztarek. – Są także wiersze. Mało kto wie, że 17-letni Masterton pisywał poezję…  Ulubione przepisy kulinarne, m.in. na bigos i gołąbki. Tytułowe opowiadania zresztą także dotychczas nie były publikowane w języku polskim.

Więcej na ten temat dowiesz się, słuchając całej rozmowy w audycji "Pod lupą".

Znany pisarz pojawi się także w Polsce. Już w czwartek, 3 listopada, będzie można go spotkać w stołecznym klubie Traffic, a 4 i 5 listopada - na krakowskich targach książki.  

(kd)

Czytaj także

Stephen King zdradza pierwszy fragment "Lśnienia 2"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2011 14:46
Mały jasnowidz z "Lśnienia" ma teraz 40 lat i upominają się o niego potwory. Zawalczy z wampirami, które niezauważenie mordują dzieci w całych Stanach Zjednoczonych...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autor horrorów Graham Masterton odwiedzi Polskę

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2011 16:31
Brytyjski pisarz będzie promował na spotkaniach z czytelnikami w Warszawie i Krakowie, napisaną wspólnie z dwoma Polakami, biografię pt. "Masterton".
rozwiń zwiń

Czytaj także

10 horrorów, które warto obejrzeć po ciemku

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2011 16:00
Jest strasznie, ale lepiej nie zasłaniać ręką oczu, bo za to kino grozy biorą się genialni reżyserzy, operatorzy i spece od efektów specjalnych. Przedstawiamy 10 filmów, które są dobrą alternatywą dla "Egzorcysty" i "Laleczki Chucky".
rozwiń zwiń