"Jezus wjechał do Jerozolimy toyotą"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 02:00
Szymon Hołownia - miłośnik egzotycznych lotnisk i najgorszych hoteli - przemierzył setki tysięcy kilometrów, aby odkryć chrześcijaństwo na nowo. Sprawdź, czy mu się to udało.
Audio
  • Justyna Dżbik rozmawia z Szymonem Hołownia o książce "Last minute: 24h chrześcijaństwa na świecie"

Dziennikarz, publicysta oraz autor książek. Pracował w "Gazecie Wyborczej" i TVN Religia. Pisał dla "Machiny" i "Tygodnika Powszechnego", a ostatnio dla "Wprost". Właśnie ukazała się ósma pozycja wydawnicza jego autorstwa "Last minute: 24h chrześcijaństwa na świecie", czyli książka podróżnicza dla katolików
 - Nie wiem, czy ona jest najlepsza, ale na pewno jest mi najbliższa - wyjaśnia Szymon Hołownia. - Faktycznie włożyłem w to mnóstwo pracy. Na szczęście nie polegała ona na siedzeniu przed komputerem i tworzeniu fikcyjnej fabuły, tylko na podróżowaniu i spotykaniu fantastycznych ludzi. W sumie na drodze autora stanęły 24 osobowości niosące ze soba 24 historie z 24 różnych miejsc na świecie. Są wśród nich m. in. kardynał Maradiaga (kandydat na papieża) i pilot śmigłowca z Hondurasu oraz ksiądz komandor US Navy na Guam, który udowodnił, że w amerykańskiej armii też można zostać świętym.
 - Bo chrześcijaństwo rozkwita, paradoksalnie jednak nie u nas, czy wogóle w Europie, ale na świecie - opowiada gość "Poranka OnLine". - Tak dzieje się w Azji i Ameryce Południowej. Mam nadzieję, że wkrótce zaczniemy to zauważać, bo jesteśmy częścią tej globalnej wspólnoty i potrzebujemy ich świeżości, żeby wreszcie się z tego cieszyć.
Trasa podróży autora jest imponująca: Turkmenistan, Zambia, Papua-Nowa Gwinea, Honduras, Filipiny, Australia, Kanada, Francja, Bhutan, Szkocja, Salwador, USA i Azory.
 - W całej masie pozytywnych doznań znalazły się też momenty, kiedy po ludzku bałem się. Tak było w Porcie Moresby w Papui Nowej Gwinei - wyznaje rozmówca Justyny Dżbik. - To jedno z niewielu miejsc na ziemi, w których włos mi się jeży na karku i mam wrażenie, że zaraz coś się wydarzy.  
Jak tłumaczyć Pismo Święte na języki, w których nie istnieją słowa "żłóbek" i "śnieg", oraz kto ma większe ADHD - Hołownia czy kardynał Maradiaga - przekonasz się, słuchając nagrania audycji.
kul

Czytaj także

Michał "Brelok" Ligocki: żyję swoim snem

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 12:58
Sezon snowboardowo-narciarski za pasem. W Czwórce zagościli polscy mistrzowie tego sportu, by opowiedzieć o swoich planach i treningach, ale także pasji, jaką można znaleźć w białym szaleństwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rajd Dakar nie nudzi

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 10:00
Kuba Przygoński i Szymon Ruta. Panowie, razem z całą ekipą Orlen Teamu, szykują się do kolejnej odsłony jednego z najsłynniejszych rajdów na świecie. Dla treningu jeżdżą w Dubaju i Maroku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

AIDS was nie zabije... jeśli się przebadacie

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 18:00
Czasy, gdy o HIV mówiło się tylko w kontekście gejów i narkomanów, dawno już minęły. Grup ryzyka już nie ma, a narażeni na konsekwencje ryzykownych zachowań: naszych, naszych partnerów i ich partnerów, jesteśmy wszyscy.
rozwiń zwiń