Moja gra - Passent o Fibaku

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2010 11:10
Stare i Nowe Książki Sportowe - historia życia Wojciecha Fibaka w dwóch odsłonach: sprzed 20 lat i z roku 2010.
Audio

"Kobieta i mężczyzna 20 lat później" to tytuł... filmu Claude Leloucha, ale nie o filmach zwykle mówimy w stałym cyklu Stare i Nowe Książki Sportowe. Do sportowej biblioteki radiowej Czwórki postanowiłem dołączyć dziś aż dwie publikacje: "To jest moja gra" oraz "Moja gra" - Passent o Fibaku, czyli mężczyzna i jego kariera 20 lat później...


/ Obie książki dzieli bowiem aż 20 lat. To szmat czasu... Dla sportowca, nawet tak wybitnego jak Wojciech Fibak - to epoka. Dla biznesmena - nawet tak znanego jak Fibak, to także sporo. W tym czasie może się zmienić pogląd na wiele spraw, mogą upadać fortuny, rodzić się nowe pomysły... na biznes i życie. I właśnie tak było w przypadku Wojciecha Fibaka, którego losy opisuje Daniel Passent w sposób, przyznam dość kontrowersyjny, a niekiedy nawet sensacyjny...

Nie jest to nudna opowieść naszpikowana tabelami, wynikami i statystykami. Tu tenis jest tylko przyczynkiem do ukazania wielkiego świata... nie tylko sportu, świata elit. W ten dość nietypowy sposób, pełen anegdot, opowieści i spraw pozornie ze sportem nie związanych, autor (a w zasadzie autorzy - bo Wojciech Fibak w pierwszym wydaniu tej książki miał znaczący udział) przemycają potężną dawkę wiedzy o historii polskiego tenisa i mechanizmach funkcjonowania w świecie sportu.

/Pierwszą książkę od drugiej różni niewiele, a w zasadzie tylko tytuł, dodatkowe ilustracje (naprawdę unikatowe), niewielkie zmiany redakcyjne (w stylu zamiany "Trybuny Ludu" na "Politykę") oraz ostatni rozdział - opisujący właśnie minione 20 lat. Choć właściwie określenie "opisujący" nie jest do końca adekwatne... W ostatniej części nowego wydania książki narracja płynnie zmienia się bowiem z "cytatami z Fibaka" i są to zmiany na tyle dynamiczne, że czytelnik czasami może sobie zadać pytanie - czy to pisze Passent o Fibaku, czy też Fibak mówi sam o sobie.

Posłuchaj autoryzowanej wypowiedzi Wojciecha Fibaka, może wtedy zrozumiesz czy "Moja gra" jest grą Daniela Passenta czy też grą Wojciecha Fibaka.
Autoryzowana wypowiedź Wojciecha Fibaka.

 


Darek Matyja    

Czytaj także

Biografia Kubicy sprzed 4 lat

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2010 09:11
Stare i Nowe Książki Sportowe - "Kubica" autorstwa Andrzeja Martynkina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

58. urodziny Wojciecha Fibaka

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2010 06:00
Sportowy Kalendarz Biograficzny Czwórki - 30. sierpnia 2010.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roma '91

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2010 09:45
W Starych i Nowych Książkach Sportowych pamiątkowy folder z mistrzostw Europy w koszykówce w 1991 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławy Sportu w Karykaturze i Wspomnieniu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2010 14:04
Stare i Nowe Książki Sportowe - 9 września 2010.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kibicowanie - debata, wystawa i książka

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2010 10:52
W Starych i Nowych Książkach Sportowych - Kibicowanie jako uniwersalny język.
rozwiń zwiń