Stare i Nowe Książki Sportowe - "Taki szary śnieg"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2010 10:29
Autobiografia Andrzeja Bachledy-Curusia - historia życia najlepszego w historii polskiego alpejczyka.
Audio
  • Stare i Nowe Ksiązki Sportowe - Taki szary śnieg - 7 października 2010.

Idzie zima.... Wielkimi krokami... jest coraz bliżej. A skoro idzie zima to... musi być zimno i musi być śnieg. Także w Starych i Nowych Książkach Sportowych. Do czwórkowej biblioteki sportowej dołączamy dziś bowiem  książkę…


 

/TAKI SZARY ŚNIEG
(autor - Andrzej Bachleda-Curuś)


Ta autobiografia najlepszego w historii polskiego alpejczyka, wydana ćwierć wieku temu. "Ałuś" opisuje w niej czasy dość odległych i realia znacznie odbiegające od obecnych. Nie brak w niej humorystycznych opowieści z życia młodego narciarza szybko wkraczającego do grona najlepszych alpejczyków świata. Jego adaptacyjne problemy i rozterki. Są tutaj także kulisy walki o medale mistrzostw świata (Andrzej Bachleda zdobył 2 takie krążki), czy tez otrzymania Nagrody Fair Play UNESCO (więcej w załączonym pliku dźwiękowym)

Jest to dość nietypowa autobiografia - bowiem napisał ją bardzo młody człowiek (jak na podsumowanie swojego życia) - zaledwie 31-letni. Mimo to jest dość pełna, gdyż odnosi się do pewnego zamkniętego okresu jego życia - kariery sportowej, która często przeszkadzała mu w zrealizowaniu zawodowych marzeń zostania architektem, ale która do dziś stanowi o tym, że znalazł sobie trwałe miejsce w historii polskiego sportu.

"Jestem niedokończonym architektem i niedokończonym narciarzem"- mówił kiedyś o sobie Andrzej Bachleda-Curuś i tu wypada przyznać mu rację - ale tylko jeśli chodzi karierę architekta. Natomiast jeśli chodzi o sukcesy na stoku narciarskim, to do dziś nie może w kraju znaleźć następców choć minęło już niemal 30 lat od zakończenia przez niego kariery.

 

Darek Matyja

Czytaj także

Sławy Sportu w Karykaturze i Wspomnieniu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2010 14:04
Stare i Nowe Książki Sportowe - 9 września 2010.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kibicowanie - debata, wystawa i książka

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2010 10:52
W Starych i Nowych Książkach Sportowych - Kibicowanie jako uniwersalny język.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moja gra - Passent o Fibaku

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2010 11:10
Stare i Nowe Książki Sportowe - historia życia Wojciecha Fibaka w dwóch odsłonach: sprzed 20 lat i z roku 2010.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stare i Nowe Książki Sportowe - "Polacy na olimpiadach"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2010 09:55
W sportowej bibliotece Czwórki o książce "Polacy na Olimpiadach", z której można dowiedzieć się nieco więcej niż wskazuje sam tytuł.
rozwiń zwiń