Stare i Nowe Książki Sportowe - Prawda o Reprezentacji...

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 07:27
Książka Romana Kołtonia wydana w 2007 roku ukazująca kulisy pracy z reprezentacją dwóch selekcjonerów: Pawła Janasa i Leo Beenhakkera.
Audio

"Sportową Bibliotekę Czwórki" wzbogaca dziś kolejna pilkarska książka. "PRAWDA O REPREZENTACJI. Janas i Beenhakker", autorstwa znanego dziennikarza sportowego Romana Kołtonia.
 
Publikacja ta jest dość szczegółowym ale i bardzo subiektywnym podsumowaniem pracy z kadrą Pawła Janasa oraz Leo Beenhakkera. Janas nie znalazł uznania w oczach autora, który w dość radykalny sposób krytukuje większość jego decyzji - poczynając od kontrowersyjnych powołań na mistrzostwa świata w Niemczech w 2006 roku (w zespole Janasa zabrakło wtedy m.in. Tomasza Frankowskiego i Jerzego Dudka), poprzez dobierane taktyki (zwłaszcza w meczu z Ekwadorem w Niemczech) aż po izolowanie drużyny i brak komunikatywności z mediami. Paweł Janas, mimo że zapewnił reprezentacji awans do mistrzostw świata w 2006, to wynikami na mundialu już się nie obronił i może stąd taka krytyka selekcjonera.

Nieco inaczej wygląda sprawa Leo Beenhakkera, gdyż opowieść o holenderskim szkoleniowcu kończy się w momencie kiedy zapewnił nam pierwszy historyczny awans do finałów mistrzostw Europy. Stąd Holender jest tu potraktowany niemal jako samotny uzdrowiciel polskiej piłki. Ciekawe jaka byłaby ocena jego pracy z kadrą po nieudanych finałach europejskiego czempionatu w Austrii i Szwajcarii oraz po przegranych kwalifikacjach mistrzostw świata w RPA. 

Tak to już niestety w futbolu bywa, że trener oceniany jest przez pryzmat sukcesów i... moment w którym odchodzi. Kazimierz Górski wielkim trenerem był gdyż jego zespół wywalczył mistrzostwo i wicemistrzostwo olimpijskie oraz zdobył trzecie miejsce na mistrzostwach świata. Antoni Piechniczek, jako jedyny polski trener, wprowadził reprezentację aż 2 razy do finałów mistrzostw świata. Jednak jego sława nie jest już tak wielka, gdyż odszedł po niezbyt udanym mundialu w 1986. Innym selekcjonerom (jak choćby Jacek Gmoch, Janusz Wójcik, Jerzy Engel czy opisywani w książce Janas i Beenhaker) także sportowych wyników nie brakowało. Jednak nie potrafili postawić kropki nad "i" w postaci sukcesu na mistrzostwach świata czy Europy i odchodzili ze swoich stanowisk nie jako zwycięzcy lecz jako przegrani.    

Roman Kołtoń jak dotychczas napisał kilka książek o tematyce sportowej: "Prawda o Reprezentacji. Korea i nie tylko..." (2003), "Żądza piłkarskiego pieniądza" (2005), "Biało-czerwone mundiale" (2006) oraz omawiana dziś  "Prawda o Reprezentacji. Janas i Beenhakker" (2007). Ciekawe jak będzie wyglądała kolejna jego publikacja z cyklu "prawda o"... Czy tym razem jej bohaterem będzie Franciszek Smuda i czy aktualny trener kadry zasłuży sobie na słowa uznania, czy też potępienia.


Darek Matyja

Czytaj także

Stare i Nowe Książki Sportowe - Uwierzyć w siebie

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2011 10:37
Biografia Jerzego Dudka, od początków kariery, przez wielki sukcese w Stambule, po trudne chwile w Liverpoolu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stare i Nowe Książki Sportowe - "Alfabet Pana Kazimierza"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2011 08:01
Opinie Kazimierza Górskiego o ludziach związanych z polską piłką nożną, spisane przez Macieja Polkowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stare i Nowe Książki Sportowe - Alpy i Dolomity...

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 07:56
Mimo ataku wiosny w Polsce wciąż jeszcze można wybrać się na narty - choćby w Alpy gdzie sezon trwa nawet do maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stare i Nowe Książki Sportowe - Pięciu rywali, jeden mistrz

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2011 08:11
Książka Jamesa Allena - "Five Rivals, One Champion, będąca podsumowaniem minionego sezonu w wyścigach Formuły 1.
rozwiń zwiń