Egzaminy na uczelnie, historia Polski i hummus - spędź sobotę z Czwórką

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 14:34
Zapraszamy do spędzenia tego dnia z Czwórką. Sprawdziliśmy m.in., jak dostać się na artystyczną uczelnię wyższą. Dowiemy się, kiedy, tak naprawdę, odbył się chrzest Polski i jak smakuje libańska kuchnia. A wieczorem - potężna dawka dobrej muzyki elektronicznej. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: YURII MASLAK/Shutterstock.com

"W to mi graj" 12.00-13.00 – zaserwowaliśmy podpowiedzi dla tych, którzy przygotowują się do egzaminów do szkół teatralnych. Małgosia Majerska, studentka IV roku Akademii Teatralnej w Warszawie, opowiedziała o tym, co jest ważniejsze – dobre przygotowanie czy też podejście bardziej spontaniczne? Wyjaśniła też, dlaczego na egzaminach wstępnych najistotniejsza jest osobowość.

"Zaklinacze czasu" 15.00-16.00 - historycy twierdzą, że znają datę dzienną chrztu Polski. Podobno odbyło się to 14 kwietnia. Co do roku tego wydarzenia, jednoznacznej zgody natomiast nie ma. 966? A może 965? Skąd te rozbieżności i dlaczego - chrzest, bez względu na datę, trzeba uznać za początek nowej ery, wyjaśni w Zaklinaczach Czasu profesor Przemysław Urbańczyk. Opowiemy też historię roweru, a w ramach powtórki z historii, czyli Kroniki maturalnej, zajmiemy się fenomenem Polski Walczącej w czasie II wojny światowej

"Nie na-żarty" 17.00-18.00 - tabbouleh, hummus, kibbeh nayi – to dania libańskiej restauracji. Jakie są główne składniki używane w kuchni libańskiej, jakie smaki w niej dominują? Przepisów szukajcie po audycji na stronie internetowej Czwórki!

Muzyczny wieczór w Czwórce:

"Prywatka" 20.00-22.00 - Ula Kaczyńska weźmie pod lupę muzykę amerykańskiej producentki Octo Octa - artystka miała zagrać set dj-ski w Warszawie, niestety plany te pokrzyżowała światowa epidemia. 
 
"Kluboteka" 22.00-24.00- przegląd Dj’a Berta klubowych nowości (m.in. Todd Terje, Krystal Klear czy Jonathan Ashworth), a w drugiej godzinie mix przygotowany przez Mighty Mouse.

"BEATmaszyna" 00.00-02.00- Piotr true.dat Truszkowski uczci urodziny "ojca chrzestnego muzyki house" - Todda Terry'ego. Nie zabraknie śpiewających pań (Rosalie., iamddb, Princess Nokia, Jade Parker) oraz melodii i rytmów wprowadzających w dobry nastrój. W drugiej godzinie tradycyjny Weekendowy Mikstejp. 
 
Literatura:

W "Kluczu kulturowym" o godz. 15.15 w cyklu "Poeci mają głos" usłyszymy tym razem Leopolda Staffa, w jego interpretacji własnego wiersza pt. "Nadzieja".

O godz. 15.45 zapraszamy do wysłuchania 18. odcinka radiopowieści Bolesława Prusa "Lalka", w adaptacji Anny Borkowskiej, w wykonaniu m.in. Stanisława Brudnego, Krzysztofa Gosztyły, Krzysztofa Kolbergera, Mirosławy Dubrawskiej, Izabelli Bukowskiej, Jacka Rozenka, w reżyserii Andrzeja Jarskiego.

***

mat. pras./kd/pj

  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zupa z kleju, smażona szarańcza, rybie flaki - głodowa książka kucharska

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 11:43
Artystka Karolina Brzuzan stworzyła książkę kucharską, która ma pokazać i wyeksponować problem głodu na świecie. Jak mówi autorka, publikacja stoi w sprzeczności do tego, co znajdziemy na kartkach zwykłych książek kucharskich, czyli sytości, przepychu, czy bogatych dań.
rozwiń zwiń