Ostatni przystanek RESCUE HEROES - Czwórka nad Zegrzem

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 14:30
Za nami kolejne zmagania najlepszych ratowników z całej Polski. W ostatni weekend byliśmy na Śródlądowych Mistrzostwach w Ratownictwie Wodnym w Nieporęcie. Zawody odbyły się pod patronatem Czwórki. 
Rescue Heros 2021 - Śródlądowe Mistrzostwa w Ratownictwie Wodnym w Nieporęcie
Rescue Heros 2021 - Śródlądowe Mistrzostwa w Ratownictwie Wodnym w NieporęcieFoto: Kuba Dąbrowski

Czwórka na Śródlądowych Mistrzostwa w Ratownictwie Wodnym. 
Tym razem Rescue Heros 2021 przeniósł się do Nieporętu, gdzie 21-22 sierpnia na plaży miejskiej najlepsi ratownicy z całej Polski zmagali się w 10 konkurencjach indywidualnych i drużynowych, będących symulacjami rzeczywistych akcji ratunkowych z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu.

Nad Zalewem Zegrzyńskim można było spotkać ekipę Czwórki, zgarnąć Czwórkowe gadżety oraz razem z dziennikarzami stacji sprawdzić, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą. Imprezę przez cały weekend relacjonowaliśmy na naszej antenie.  


Posłuchaj
04:01 Czwórka/NDT -Śródlądowe Mistrzostwa w Ratownictwie Wodnym 20.08.2021.mp3 Krzysztof "Spike" Piotrowicz opowiada o Śródlądowych Mistrzostwach w Ratownictwie Wodnym w Nieporęcie (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

To jedyna tego typu impreza na Mazowszu. - Jest przeznaczona dla ratowników, ale również dla widzów. Dla ratowników, bo przygotowując się do takich zawodów doskonalą swoje umiejętności. Dzięki temu są dobrze przygotowani do swojej pracy na kąpieliskach - mówi organizator zawodów Krzysztof "Spike" Piotrowicz. - Dla osób obserwujących, to okazja, żeby zobaczyli jak są przygotowani i jakie umiejętności posiadają ratownicy, którzy strzegą ich bezpieczeństwa na co dzień. Mogą również poznać zasady towarzyszące bezpiecznej kąpieli i aktywnego wypoczynku nad wodą.


rescue heroes 2021 1200.jpg
Czwórka na Rescue Heroes 2021 w Kątach Rybackich. Działo się!

Jedna z konkurencji to pokonanie dystansu 100 metrów po plaży, potem woda, gdzie zadaniem jest ominięcie wszystkich bojek, następnie znów bieg 100 m. - To konkurencja wymagająca więcej pływania niż biegania ocenia organizator. - Sprawdzamy umiejętności ratowników na śródlądziu. To ostatni sprawdzian naszych ratowników przed mistrzostwami Europy, które już we wrześniu - dodaje. 

Zawodnicy-ratownicy przyznają, że zupełnie inne warunki panują w wodzie morskiej, inne w jeziorach. Znaczenie ma także ląd, po którym się biega, by dotrzeć do akwenu. Inaczej biegnie się po nadmorskim piachu, inaczej po trawie, czy piasku nad wodą stojącą. 


Posłuchaj
02:39 nnż 21.08.2021 ratownicy.mp3 Jak wyglądają zawody ratowników i czemu organizowane są w różnych miejscach Polski? (Czwórka/Nie na-żarty)

 


Zapraszamy na Śródlądowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym Zapraszamy na Śródlądowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym

Rescue Heroes wystartowały w sobotę 21 sierpnia w Nieporęcie, a pierwszą konkurencją było bieg-pływanie-bieg. - Konkurencja polega na tym, że zawodnicy biegną 300 m do wody pomiędzy plażowiczami, płyną 300 m i ponownie z wody biegną 300 m do mety.


Posłuchaj
03:12 czwórka tpt 22.08.2021 ratownicy.mp3 Relacja z zawodów w Nieporęcie (Czwórka/Tędy po trendy)

 

Wrażeń podczas zawodów było co nie miara. - Miałem rolę ratownika płynąłem po poszkodowanego i myślę, że poszło nam dobrze jak na pierwszy start w Mistrzostwach Polski - mówi jeden z zawodników. - Konkurencja z zasobnikiem z liną to jest bardzo często wykorzystywany sposób ratowania na plażach. Ratownik płynąc po poszkodowanego ma na sobie szelki z liną. Po podebraniu tonącego linę z plaży ciągnie jeszcze dwóch ratowników, w ten sposób możemy szybko go przetransportować na brzeg i podjąć czynności medyczne.


Posłuchaj
05:02 czwórka/Stacja Nauka - rescuere heros_zegrze 23.08.2021.mp3 Podsumowanie Śródlądowych Mistrzostw Polski w ratownictwie Wodnym Rescue Heroes (Stacja Nauka/Czwórka)

Wśród konkurencji również był wyścig na deskach SUP. - Na polskich kąpieliskach SUPy dopiero wchodzą, uczymy się podpływać na nich do poszkodowanego - mówi zawodniczka biorąca udział w konkurencji. - Na razie więc trening, a potem przydatne w pracy umiejętności. Mam nadzieję, że będzie nam szło coraz lepiej.

Dla większości zawodników to jednak nie koniec treningów. Przed nimi Mistrzostwa Europy, które odbędą się w Hiszpanii.

Zobacz także:

 

ZOBACZ WIĘCEJ Patronaty Czwórki >>>


***

Czwórka Polskie Radio dostępna jest w Internecie na czworka.online, w systemie DAB+ i w urządzeniach mobilnych z systemem iOS oraz Android przez nową aplikację Polskie Radio.

Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce. Emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada cztery ogólnopolskie Programy – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikację i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców. Portal polskieradio.pl publikuje najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata, udostępnia serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

mat.pras/aw/pj

Czytaj także

Lato nad wodą, ale bez wakacji. O pracy ratownika wodnego

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 19:00
Muszą być silni, sprawni, wytrzymali, bo od nich zależy nasze bezpieczeństwo nad wodą. - Najistotniejszą częścią pracy ratownika jest obserwacja. I to nie tylko w słoneczne dni, ale także wtedy gdy jest zimno, wieje wiatr i pada deszcz - mówi ratownik Krzysztof Piotrowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

II Mistrzostwa Polski SUP - Czwórka nad Bałtykiem w Brzeźnie

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 15:03
II Mistrzostwa Polski Stand Up Paddle trwają w ten weekend w Gdańsku. Na miejscu, czyli na plaży w Brzeźnie nie mogło zabraknąć dziennikarzy Czwórki, którzy rozmawiali z organizatorami i uczestnikami wydarzenia.
rozwiń zwiń