Polska od kuchni. Czy jesteśmy "foodies"?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 18:00
Nasze gusta kulinarne zmieniły się przez ostatnie lata. Staliśmy się foodies, czyli osobami, które zaczynają próbować nowych potraw i doceniać dania z najdalszych zakątków świata. 
Foodie - to słowo z języka angielskiego, które oznacza smakosza. Osobę, która delektuje się jedzeniem i traktuje to jako pasję
Foodie - to słowo z języka angielskiego, które oznacza smakosza. Osobę, która delektuje się jedzeniem i traktuje to jako pasję Foto: shutterstock.com/Dean Drobot

Dania kuchni włoskiej, francuskiej, chińskiej, indyjskiej na dobre zadomowiły się w naszym kraju. A my z tego korzystamy i chętnie eksperymentujemy z nowymi smakami. Według raportu Food-Trendów do poszukiwań kulinarnych przyznaje się co trzeci z nas, a najbardziej lubimy potrawy azjatyckie - tajskie, wietnamskie czy chińskie. Nie pogardzimy też japońskim sushi, coraz częściej próbujemy przysmaków gruzińskich i meksykańskich. Jeśli chodzi o dania kuchni polskiej – jesteśmy tradycjonalistami. Młodsi najczęściej wybierają pierogi, starsi – kotlety schabowe. Czy na tym kończy się kuchnia polska? Jak zmieniają ją nasze rozwijające się upodobania kulinarne? Porozmawiamy o tym z prof. Karoliną Buczkowską-Gołąbek, ekspertem turystyki kulturowej z AWF w Poznaniu.

Jedzenie grzybów może chronić przed depresją i wcale nie chodzi o psychodeliki - przekonują naukowcy. Z grzybów powstaje też wegańska skóra ekologiczna, a niektóre gatunki są drogocennymi składnikami kosmetyków. Grzyby jadalne zawierają tyle wody, ile jest jej w warzywach, więc są świetnym pożywieniem niskokalorycznym. Mają dużo łatwo przyswajalnego białka, błonnika, sporo witamin i mikroelementów. Główny pierwiastek, który występuje w grzybach to potas, który bardzo dobrze wpływa na układ krążenia i poprawia koncentrację. Co ciekawe, grzyby są bogate również w wapno, magnez i witaminy, zwłaszcza z grupy B.

Posłuchaj:

Po godz. 16.00 - w cyklu "Spotkanie z ciekawym człowiekiem" - Oliwia Krettek porozmawia z Robertem Jezuskiem - wielbicielem starych sprzętów audio, który ma w swojej kolekcji około czterdziestu magnetofonów, odbiorników radiowych i tunerów marki Unitra. Robert jest absolwentem kierunków mechatronika i elektronika. Na tego typu prostych urządzeniach uczył się m. in. jak powstaje dźwięk i jak działają urządzenia elektroniczne. Na niektóre retro "perełki", których teraz jest właścicielem, czekał nawet kilka lat.

***

Na "Czat Czwórki" - w poniedziałek (17.01) o godz. 15.05 - zaprasza Piotr Firan.

kul


Czytaj także

Polskie superfoods - cenione od wielu pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 06:50
Polacy ulegli modzie na tzw. superfoods czyli wyjątkowo zdrową żywność. Zamiast jednak kupować jagody z drugiego końca świata, warto dać szansę krajowym produktom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Novel food. Jedzenie dla przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 16:00
Ciastka z larw, cukier z bakterii i oleje z grzybów - w ten sposób Unia Europejska chce walczyć z głodem na świecie.
rozwiń zwiń