Czym jest "światowy kryzys" i czy w ogóle istnieje?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 08:00
Co to jest PKB i czym się różni od PNB, jak działają fundusze inwestycyjne i kryzys w ogóle istnieje? Dziś w cyklu „Stop kryzysowi” zajmujemy się wyjaśnianiem pojęć trudnych, ale za to ważnych. Zaczynamy... od kryzysu.
Audio

Zdaniem Tomasza Jaroszka z portalu Bankier.pl, prawdziwy kryzys jeszcze do nas nie dotarł. – Kryzys to absolutny efekt domina – tłumaczy ekspert. – Jeśli pada już tak wielki bank jak Lehman Brothers, czują to wszyscy, bo wszyscy są ze sobą jakoś powiązani: ktoś ma czyjeś obligacje, ktoś inny czyjeś akcje. Jeśli ktoś staje się niewypłacalny, to ktoś inny musi to wpuścić w koszty. Gdy dana instytucja pada, ludzie zaczynają wychodzić na ulicę, bo nie dostają swoich pieniędzy. Wówczas musi zainterweniować rząd.

Jak dodaje Jaroszek, nie wszystko przecież objęte jest gwarancjami. – Dlatego w niektórych krajach, gdy akcje pikują w dół, zatrzymuje się notowania giełdy – mówi Jaroszek.

W Polsce kryzys objawić się może m. in. wzrostem cen benzyny. – To jedna z oznak kryzysu, bo jeśli się nie mieścimy w założeniach deficytu i długu to albo będą cięcia albo wyższe podatki – tłumaczy ekspert. – Niesamowicie się zadłużamy - to taka ogromna bańka.

Jak tłumaczy Jaroszek, kryzys najlepiej widać na przykładzie Amerykanów. – Żeby rozwinąć gospodarkę pompowali w nią pieniądze. Z rezerwy finansowej kraju wspomagano poszczególne firmy i rynek – tłumaczy ekspert. – Georg G. Bush zadłużył więc kraj bardziej niż wszyscy poprzedni prezydenci razem wzięci. A Barrack Obama, żeby wyciągnąć kraj z dołka, zadłużył go jeszcze bardziej. I tak to rośnie, a tymczasem z końca kryzysu nie widać, bo ktoś w końcu będzie musiał zacząć spłacać długi.

Zdaniem Jaroszka, na naszym polskim podwórku sytuacja jest analogiczna, tyle, że w nieco mniejszej skali.

A co to jest deficyt budżetowy i skąd się bierze? Posłuchaj całej rozmowy, klikając w plik dźwiękowy.


/ Więcej o wszystkim, co w związku z kryzysem warto wiedzieć, znajdziecie w serwisie "Stop kryzysowi!". W naszym konkursie rysunkowym do wygrania iPad.

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cykl audycji pod hasłem "Stop Kryzysowi"!

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2012 14:30
Mamy za sobą 16 tygodni z cyklem audycji w ramach projektu NBP "Stop Kryzysowi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stop kryzysowi: Jak zaplanować domowy budżet?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2011 16:20
Każde, nawet najmniejsze pieniądze, które wpadną nam na konto, trzeba „poukładać” i racjonalnie zaplanować ich wydawanie, po to, by jak najwięcej z tej kwoty zostało nam do kolejnej pensji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stop kryzysowi: Chcesz wziąć kredyt? Najpierw przeczytaj ten tekst!

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 09:40
Warto też słuchać czwórkowych audycji ekonomicznych oraz zajrzeć do naszego serwisu specjalnego poświęconego kryzysowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stop kryzysowi: co może bank centralny i ile od niego zależy?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2011 18:06
Bank centralny w każdym kraju jest uznawany za "bank wszystkich banków". – Jest to bank emisyjny. W Polsce emituje złotego, w Szwecji – koronę szwedzką, a w strefie euro – euro – tłumaczy Witold Grostal z NBP.
rozwiń zwiń