Cykl audycji pod hasłem "Stop Kryzysowi"!

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2012 14:30
Mamy za sobą 16 tygodni z cyklem audycji w ramach projektu NBP "Stop Kryzysowi".
Audio
  • Stop kryzysowi
  • Raf Uzar o brytyjskim odpowiedniku Rady Polityki Pieniężnej
  • Friedel Taube o bankowości niemieckiej i Deutsche Bundesbank
  • Simon z Malezji o inflacji w swoim kraju
  • Simon z Malezji o m. in. genezie kryzysu w tym kraju
  • O kryzysie w Bed and Breakfast w Czwórce
  • Magda Levin o początkach kryzysu w Ameryce
  • O plusach wspólnej waluty w Europie - rozmowa z Friedelem Taube z Berlina
  • Gavin Barbara z Malty o konsekwencjach płynących z wprowadzenia wspólnej waluty na terenie UE

Zaczęliśmy od małego poradnika, czyli od planowania domowego budżetu, tak żeby wystarczyło nam pieniędzy od "pierwszego do pierwszego". Następnie przeprowadziliśmy Was przez temat kart płatniczych i kredytowych w Polsce. Kolejnym poruszanym przez nas tematem była dostępność banków w Internecie i wykorzystanie nowych technologii przez banki. W połowie grudnia rozmawialiśmy o kredytach hipotecznych, na samochód i inne duże inwestycje. Skąd wziąć fundusze na takie zakupy? Jakie są zasady przyznawania kredytów,  związane z tym koszty, a także ewentualne możliwości wcześniejszej spłaty? Przed Świętami szukaliśmy odpowiedzi na pytania, czym się zajmuje, czym jest Rada Polityki Pieniężnej, a po Świętach rozmawialiśmy o Bankach Centralnych w Europie. W pierwszym tygodniu stycznia nieco rozjaśniliśmy Wam pojęcia ekonomiczne, które często słyszymy: spread, inflacja, WIG itd. A czy zastanawialiście się kiedyś, na co idą nasze podatki, kto nimi gospodaruje, jak są planowane wydatki w budżecie państwa? O tym też juz rozmawialiśmy!

Badaliśmy również historię kryzysu gospodarczego, czyli wszelkie załamania gospodarcze w przeszłości, jak je pokonano, z czego wynikały i jakie wyciąga się z nich wnioski. Szukaliśmy także odpowiedzi na pytanie, jak planuje się działania gospodarcze na przyszłość. W najmroźniejszym tygodniu tego roku rozmawialiśmy o funkcjonowaniu amerykańskiego systemu finansowego. Tydzień później zbadaliśmy Fundusze Unijne. Skąd Unia ma fundusze, jak je rozdziela i kto o tym decyduje? Tego, jak co tydzień mogliście się dowiedzieć z audycji "Pod Lupą" i "Bed and Breakfast".

Tydzień później przyjrzeliśmy się historii Strefy Euro - które państwa są w tej strefie, jak ona działa, jakie są plusy i minusy wspólnej waluty. Zestawiliśmy ze sobą wszystkie za i przeciw wejściu Polski do strefy euro i sprawdziliśmy, jaka jest polska polityka monetarna wobec euro? Rozmawialiśmy też o kursach walut - co wpływa na siłę waluty, jak to się przekłada na nasze życie, ceny, kredyty... można by wymieniać bez końca. W ostatnim tygodniu w "Pod Lupą" i "Bed and Breakfast" rozmawialiśmy o historii pieniądza - skąd się wzięły pieniądze, jakie były inne środki płatnicze, jak wprowadzano waluty w poszczególnych państwach.

16 tydzień akcji, to również codzienne rozmowy o finansach w audycji "Czwarty Wymiar". Oto tematy, które mogliście usłyszeć i zobaczyć na naszej antenie:

Poniedziałek – Nowe technologie w bankowości technologicznej w dobie kryzysu.
Wtorek – Banknoty i ich najnowsze zabezpieczenia (w kryzysie zwiększa się bowiem liczba fałszywek, jak je rozpoznać?).
Środa – Bezpieczeństwo transakcji internetowych.
Czwartek – Najnowsze technologie stosowane w kartach płatniczych (m.in. zbliżeniowych).
Piątek – Zabezpieczenia bankowe, wymyślne sejfy, niezawodne systemy. Jak banki chronią nasze pieniądze?

Artykuły, dźwięki i wideo z audycji poruszających tę tematykę znajdziecie na naszej stronie internetowej.

Przez 16 tygodni, w każdy poniedziałek po godzinie 13 w audycji "Pod Lupą" oraz w niedzielę po 7.20 w audycji "Bed and Breakfast" przyglądamy się skutkom ekonomicznego kryzysu, z którym mamy obecnie do czynienia.

We współpracy z NBP zapraszamy do studia gości i rozmawiamy z nimi o wszystkim, co w związku z kryzysem bardziej i mniej dotyka każdego z nas. Możecie więc spodziewać się krótkich materiałów reporterskich - sond, minireportaży i wywiadów - zarówno audio jak i wideo. Czekamy również na Wasz głos w tej sprawie!

Poruszamy zagadnienia niezwykle istotne dla całej gospodarki oraz punkt widzenia przysłowiowego Kowalskiego, czyli skupiamy się na tematach poważnych, ale... w serwisie "Stop kryzysowi!" znalazło się też miejsce na komiksowe historyjki, traktujące rzeczywistość z lekkim przymrużeniem oka.

Projekt "Stop kryzysowi!" został dofinansowany przez Narodowy Bank Polski.
Bądźcie z nami!

 

/ Więcej o wszystkim, co w związku z kryzysem warto wiedzieć, znajdziecie w serwisie "Stop kryzysowi!". W naszym konkursie rysunkowym do wygrania iPad.

Czytaj także

Stop kryzysowi: Jak zaplanować domowy budżet?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2011 16:20
Każde, nawet najmniejsze pieniądze, które wpadną nam na konto, trzeba „poukładać” i racjonalnie zaplanować ich wydawanie, po to, by jak najwięcej z tej kwoty zostało nam do kolejnej pensji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karta płatnicza lub kredytowa? Czy w ogóle warto je mieć?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 17:21
- Jeśli spojrzymy na cały rynek, liczba kart kredytowych spada - mówi ekspert finansowy. Z drugiej strony banki kuszą promocjami i ofertami, które mają pomóc nam oszczędzać. W Czwórce rozmawiamy o plastikowych pieniądzach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2011 16:00
Bankowość internetowa ma wiele zalet. Najważniejsze to szybkość, oszczędność czasu i pieniędzy. W Czwórce rozmawiamy o czym musimy pamiętać, gdy z niej korzystamy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stop kryzysowi: Chcesz wziąć kredyt? Najpierw przeczytaj ten tekst!

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 09:40
Warto też słuchać czwórkowych audycji ekonomicznych oraz zajrzeć do naszego serwisu specjalnego poświęconego kryzysowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stop kryzysowi: co może bank centralny i ile od niego zależy?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2011 18:06
Bank centralny w każdym kraju jest uznawany za "bank wszystkich banków". – Jest to bank emisyjny. W Polsce emituje złotego, w Szwecji – koronę szwedzką, a w strefie euro – euro – tłumaczy Witold Grostal z NBP.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest "światowy kryzys" i czy w ogóle istnieje?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 08:00
Co to jest PKB i czym się różni od PNB, jak działają fundusze inwestycyjne i kryzys w ogóle istnieje? Dziś w cyklu „Stop kryzysowi” zajmujemy się wyjaśnianiem pojęć trudnych, ale za to ważnych. Zaczynamy... od kryzysu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kiedy Ameryka kichnie, cały świat ma katar”

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2012 17:00
Na USA patrzą wszyscy. Rynki finansowe całego świata rozwijają się w oparciu o rynek amerykański, a giełdy funkcjonują pod dyktando Wall Street. Jak wygląda amerykański rynek finansowy „od podszewki” i co jest motorem jego działania?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stop kryzysowi: skąd Unia Europejska bierze pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2012 15:00
W tym tygodniu w ramach projektu NBP zbadamy Fundusze Unijne. Skąd Unia ma fundusze, jak je rozdziela i kto o tym decyduje?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozpoznać fałszywe pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 12:00
Kiedyś podrabianie banknotów było trudne, dziś coraz częściej fałszywki trafiają do naszych portfeli. Wykrycie takich "pieniędzy" jest jednak możliwe, wystarczy wiedzieć, jak to zrobić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Phishing i skimming. Nasze pieniądze w niebezpieczeństwie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2012 19:27
Te obco brzmiące terminy oznaczają metody, które przestępcy stosują, by nas okraść. Na czym polegają i jak się przed nimi chronić – tłumaczył gość "Czwartego Wymiaru" w ramach cyklu "Stop kryzysowi".
rozwiń zwiń