69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 15:00
1 sierpnia 1944 to bardzo ważna data w historii Warszawy i Polski. W ciepły sierpniowy wtorek 1944 roku o Godzinie W. ponad 36 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej wraz z oddziałami NSZ i AL rozpoczęło natarcie na obiekty, zajmowane przez Niemców w siedmiu obwodach Warszawy. Walczyli mężczyźni i kobiety, dziewczyny i chłopcy. Nieraz pary, zakochani, małżeństwa.
Powstanie Warszawskie 1944
Powstanie Warszawskie 1944Foto: Wikipedia/public domain/Jerzy Tomaszewski

1 sierpnia w Czwórce przypomnimy powstańcze historie miłosne, wspomnimy zakochanych Powstańców ich trudne, smutne, ale też romantyczne losy. Opowiemy o rozstaniach, powrotach i zaręczynach w trakcie walk. Na Czwórkowej antenie nie zabraknie opowieści historyków, a także autentycznych wspomnień samych walczących z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego. 12 odcinków cyklu "Zakochani w Powstaniu” można będzie słuchać 1 sierpnia w Czwórce co godzinę, po wiadomościach, zaczynamy od 6.04. Zaprasza Patryk Kuniszewicz oraz Kasia Węsierska, Błażej Prośniewski i Karol Pawłowicki.

Ślub
Ślub sanitariuszki Alicji Treutler "Jarmuż" i podchorążego Bolesława Biegi "Pałąka", z batalionu "Kiliński", udzielony przez ks. Wiktora Potrzebskiego "Corda" dnia 13 sierpień 1944 roku w kaplicy przy ulicy Moniuszki 11. źr. Wikipedia/public domain/fot. Eugeniusz Lokajski

 

Informacji o obchodach 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego nie zabraknie w Czwórkowym "Poranku OnLine”. Justyna Dżbik od poniedziałku (29 lipca) do czwartku (1 sierpnia) nie ominie żadnej okazji, by mówić o tym wydarzeniu. W porankowym studiu zagoszczą m.in. organizatorzy "Biegu Powstania Warszawskiego", artyści hip-hopowi, lokalni patrioci, którzy opowiedzą o swoim artystycznym zaangażowaniu w obchody, koncercie "Rewir Rap Jam” w hołdzie Powstańcom Warszawskim z udziałem artystów tworzących muzykę rapową, który ma na celu zwiększenie świadomości historycznej wśród młodzieży, która przychodzi na imprezy "Rewir Rap Jam" organizowane przez cały rok.

Wysłuchaj rozmowy z Janem Ołdakowskim, dyrektorem MPW o kampanii Muzeum Powstania Warszawskiego "Rozejrzyj się. Może go znasz?".

Kuba Kukla i Kasia Dydo w "Stacji kultura” zajmą się filmami o Powstaniu Warszawskim, powstałymi między 1957 a 2013 rokiem. Pierwszym głośnym filmem na ten temat był "Kanał” Andrzeja Wajdy, teraz swoją wersję tego wydarzenia ("Miasto 44”) chce pokazać młody reżyser Jan Komasa. Od poniedziałku (29 lipca) do czwartku (1 sierpnia) opowiedzą o różnych spojrzeniach filmowców na Powstanie Warszawskie.

W "4 do 4” Krzysztof Grzybowski zapyta historyków i publicystów "dlaczego wybuchło Powstanie Warszawskie?”. Specjaliści porozmawiają o mitach, kontrowersjach związanych z wybuchem Powstania i o tym,  jak w przeszłości zmieniała się oficjalna wiedza o tym wydarzeniu, jak było traktowane i jakie nieporozumienia do dziś pokutują w naszym myśleniu o Powstaniu Warszawskim.

Kuba Marcinowicz w "Czwartym Wymiarze” wraz ze znawcami spojrzy na stare i nowe zdjęcia Warszawy. W Czwórce poszukamy elementów wspólnych, powiemy  także o tym, w jaki sposób i przy użyciu jakiego sprzętu odnawia się stare, zniszczone zdjęcia. Pretekstem do rozmowy będzie wystawa w Fotoplastikonie Warszawskim "Obiektyw powstańczy” prezentująca fotografie reporterów Biura Informacji i Propagandy AK z Powstania Warszawskiego.

Sprawdzimy też jak działa mapping architektoniczny 3D, czyli wizualna technika wykorzystująca do animacji wewnętrzną i zewnętrzną strukturę lub architekturę budynku w celu wyświetlenia obrazów 3D. To nowoczesny trend, który pozwala na zmianę każdej architektury w małe dzieła sztuki poprzez ekspresyjne formy 3D lub uzyskanie innej struktury budynku przy pomocy animacji reagującej na głos lub gesty widowni. Technika ta zostanie wykorzystana 27 lipca na koncercie Lao Che zorganizowanym z okazji 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zapraszamy do Czwórki

Zapraszamy do naszego serwisu specjalnego: Powstanie Warszawskie.

Czytaj także

"Zagraj" w Powstanie na smartfonie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 12:00
Zobacz Warszawę sprzed 68 lat i zwiedzaj stolicę śladami Powstańców. Rzecz o grach o Powstaniu Warszawskim - na planszy i w terenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To powstanie nie mogło się udać"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 07:10
Zbliża się 3 października, czyli data zakończenia Powstania Warszawskiego. Może warto zatrzymać się na chwilę i przyjrzeć liczbom. - Nie mieliśmy żadnej przewagi, to powstanie nie mogło się udać - mówi gość Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lao Che wraca do Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 14:00
Po ośmiu latach zespół zagra utwory z płyty "Powstanie Warszawskie". Koncert odbędzie się w ramach obchodów 69. rocznicy zrywu powstańczego.
rozwiń zwiń