Jagodowy przysmak. Kto robi najlepsze jagodzianki?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2022 13:53
Na przełomie czerwca i lipca przy leśnych ścieżkach wysypują się ciemne jagody. Rozpoczyna się więc sezon na jagodzianki.
Smak jagodzianek to smak wakacji
Smak jagodzianek to smak wakacjiFoto: shutterstock/vivooo

Jagodzianki zna każdy, dla wielu to właśnie jest wyjątkowy smak lata. Ta niepozorna bułeczka to nic innego jak drożdżowe ciasto, rozpływające się w ustach jagodowe nadzienie i słodka kruszonka.

Co ciekawe ten wyjątkowy wypiek polskiej kuchni, przygotowywany w Olsztynku od lat 80. ubiegłego wieku w 2017 roku trafił na ministerialną listę produktów tradycyjnych.

I choć jagodzianka stała się kulinarnym symbolem Olsztynka, a mieszkańcy i turyści uważają je za główny lokalny przysmak, to bułeczki te zna cała Polska. Kupujemy je w cukierniach, piekarniach, wielu, po swe ulubione jagodzianki jedzie przez pół miasta. Ci, którzy mają odrobinę więcej wolnego czasu idą do lasu zebrać jagody, by umieścić je w sercach swych drożdżowych wypieków. 

Na temat jagodzianek rozpisują się kulinarni eksperci, blogerzy i zwykli smakosze. Znaną warszawską testerką jagodzianek jest dziennikarka Basia Starecka. Na swoim blogu "Nakarmiona Starecka", przyznaje, że testowanie najlepszych jagodzianek Warszawy kosztowało ją parę sczerniałych zębów i przynajmniej jedną fałdę na brzuchu. Ciekawostką jest, że od swoich czytelników wciąż dostaje nowe "typy" na najlepsze jagodzianki z całej Polski. 

O tych przygodach z pewnością opowie w studiu Czwórki. Basia Starecka tajemnice najlepszych jagodzianek zdradzi w audycji "Nie na-żarty". 

***

Na audycję z cyklu "Nie na-żarty" w sobotę (16.07) o godzinie 17.05 zaprasza Mateusz Kulik.

pj

Czytaj także

Jedzenie w sieci i kulinarna dyplomacja Michała Korkosza

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 11:14
Michał Korkosz od lat prowadzi Rozkosznego bloga kulinarnego. Ostatnio możemy go coraz częściej oglądać na YouTube'ie, gdzie dzieli się przepisami i wrażeniami z podróży. Warto wiedzieć, że jest internacjologiem i kulinarna dyplomacja nie jest mu obca. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smaki dawnego Gdańska. Malarskie przepisy z XIX wieku przeniesione do współczesności

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 11:05
W 1858 roku w Gdańsku ukazała się książka kucharska autorstwa Marie Rosnack. Katarzyna Fiszer i Aleksandra Kucharska postanowiły uwspółcześnić tę publikację, ale nie odbierać jej historycznego ducha, którego odnajdziemy na malarskich fotografiach. 
rozwiń zwiń