"Wyspa Jadłonomia". Filozofia roślinnego gotowania w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 08:00
"Wyspa Jadłonomia| to kulinarno-podróżniczo-kryminalno-rewolucyjny spektakl dla dzieci i młodzieży inspirowany "Jadłonomią" - cyklem popularnych książek kucharskich Marty Dymek.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Prawie 10 lat temu Marta Dymek zaryzykowała i rzuciła pracę, by w całości poświęcić się prowadzeniu bloga kulinarnego. Jej „Jadłonomia” była nie tylko książką kucharską, ale też życiową filozofią, która doczekała się wielu wyznawców. "Wyspa Jadłonomia" w Teatrze Studio w Warszawie to przedstawienie, które zachęca do zielonego aktywizmu w obszarze własnego talerza i własnego świata.

Bohaterką przygodowo-sensacyjnej opowieści, czerpiącej z tradycji japońskich filmów anime, jest dziewczynka M., która mierzy się z groźnym potworem, czernią, która zagraża całemu światu, zwłaszcza zaś dorosłym. Gdy potwór pojawia się w życiu bohaterki, nic nie pozostaje takie jak było. Stawką staje się życie i zdrowie najbliższych. Czy dziewczynka znajdzie tajemną recepturę uzdrowienia świata? Kogo spotka na Wyspie, na którą porwie ją tajemnicza siła? I czy uda jej się wrócić do domu? Jak skończy się spotkanie z Wiedźmą Jadłonomią, siłą, która wie wszystko? Czy dziewczynka zechce być bohaterką idei zielonej rewolucji? A jeśli tak, to czy inni ludzie pomogą jej uzdrowić świat, dokonać zmiany za pomocą łyżki, widelca, listy zakupów i przeformułowania filozofii życia? Są takie chwile, kiedy niebezpieczeństwo, które grozi najbliższym, każe przedefiniować myślenie o rzeczywistości. W awangardzie zielonej rewolucji twórcy spektaklu widzą dzieci i młodych ludzi, którzy dorastają właśnie do odpowiedzialności, od której uchylili się ich rodzice.

Sprawdź także:

"Wyspa Jadłonomia" to kolejne przedstawienie realizowane przez Macieja Podstawnego i Dorotę Kowalkowską z myślą o wzmacnianiu dziecięcej i nastoletniej sprawczości oraz potrzebie międzypokoleniowej edukacji przez teatr. Tym razem duet twórców zaprosił do współpracy nad scenariuszem dramatopisarza Jana Czaplińskiego. Wśród inspiracji można wymienić oczywiście i przede wszystkim serię "Jadłonomia" Marty Dymek, ale również "Alicję w Krainie Czarów", "Spirited Away", czy "W krainie bogów" Hayao Miyazakiego. Twórcy spektaklu odwiedzą Czwórkę w piątkowe popołudnie.

***

Na audycję "W to mi graj" - w piatek (18.11) o godz. 14.05 - zaprasza Michał Piwowarek.

kul/mat. prasowe


Zobacz więcej na temat: Czwórka spektakl ekologia
Czytaj także

Projektowanie dla roślin. Jak poznać ich mowę i potrzeby?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 13:34
Nauczyliśmy się odczytywać mowę niektórych gatunków zwierząt. Czas iść krok dalej i sprawdzić, co mówią nam rośliny. Ten temat w syntezatorze mowy roślin, prezentowanym na 23. Triennale w Mediolanie, podejmują architektki z Miasto_pracowni. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zużyty olej jadalny. Czy jest szansa, by stał się źródłem energii?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 10:09
"Nie marnuj złotego" to wyjątkowy projekt warszawskich studentek. Dziewczyny z Koła Naukowego Biogospodarki Politechniki Warszawskiej zajęły trzecie miejsce w konkursie Climathon 2022. One wiedzą, co zrobić z resztkami oleju po smażeniu i jak przerobić go na energię. 
rozwiń zwiń