Belgijskie frytki - co w nich takiego niezwykłego?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 21:09
Frytki belgijskie są dziś kultowym przysmakiem. Są tacy, którzy nie wyobrażają sobie pobytu w Belgii bez ich skosztowania, co w nich jest takiego niezwykłego, że są tak popularne? Czym różnią się od "zwykłych" frytek? 
Rocznie w Belgii produkuje się 4,5 miliona ton tego przysmaku
Rocznie w Belgii produkuje się 4,5 miliona ton tego przysmakuFoto: Piyaset/Shutterstock.com

Belgia to kraina wielu smaków, słynąca także z najlepszych na świecie czekoladek, gofrów i aromatycznego piwa. Polakom Belgia kojarzy się przede wszystkim z frytkami, które podobno po raz pierwszy zostały przyrządzone właśnie w tym kraju. W wielu dużych miastach Polski furorę robią ostatnio lokale serwujące frytki przyrządzone właśnie na belgijską modłę.

- Belgijskie frytki są inaczej smażone, bo są smażone w oleju wołowym na dwa razy - opowiadał w Czwórce Lucien Tonnon. - Za pierwszym razem pokrojone ziemniaki smaży się w oleju w temperaturze 160 stopni. Potem odsącza się je i suszy przez około 30 minut i ponownie wkłada się do frytkownicy w olej o temperaturze, tym razem, już 180 stopni - dodał. 

Belgijskie frytki od czterech latach widnieją na liście UNESCO. W 2021 roku Belgowie postanowili wnioskować o status światowego dziedzictwa kulturowego dla swojej tradycji jedzenia frytek w tzw. fritkotach, czyli przydrożnych smażalniach. Jeśli chodzi o polskie produkty to taki status mają szopkarstwo krakowskie i kultura bartnicza. 

W "Nie na-żarty" porozmawiamy o frytkach belgijskich i związanej z nimi kulturze i tradycji. 

Sprawdź także:

***

Na audycję z cyklu "Nie na-żarty" w sobotę (19.11) o godzinie 17.05 zaprasza Mateusz Kulik.

Zobacz więcej na temat: Czwórka kuchnia jedzenie
Czytaj także

Patatas bravas - ziemniaczana przekąska

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 08:17
Patatas bravas są jedną z najpopularniejszych tapas w Hiszpanii. Potrawa niezwykle prosta, której główną rolę odgrywają ziemniaki z ostrym sosem z papryki, oliwą z oliwek i mąki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Surf & turf - nieoczywiste połączenie. Kulinarne szaleństwo

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2022 09:00
Surf & turf to połączenie w głównym daniu mięsa i czegoś, co pływało. Najbardziej znane połączenie to pieczony ogon homara podawany z filet mignon, czyli częścią polędwicy wołowej, albo stek z krewetkami.
rozwiń zwiń