Jak nie utonąć w morzu ciuchów?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 08:51
W 2022 roku przeciętny Europejczyk wyrzucił 12,5 kg ubrań. Tkanin zużywamy bardzo duże, niełatwo podlegają one rozkładowi, przez co tworzą materiałowe pustynie. Czy da się zatrzymać tę falę?
Tylko do jednej polskiej sortowni trafiło 84 000 000 000 kilogramów tekstyliów - to ilość odpowiadająca wadze 8 Stadionów Narodowych, 14 piramid Cheopsa, lub 11 wież Eiffela.
Tylko do jednej polskiej sortowni trafiło 84 000 000 000 kilogramów tekstyliów - to ilość odpowiadająca wadze 8 Stadionów Narodowych, 14 piramid Cheopsa, lub 11 wież Eiffela.Foto: Shutterstock/Ernest Rose

Tylko do jednej polskiej sortowni trafiło 84 000 000 000 kilogramów tekstyliów - to ilość odpowiadająca wadze 8 Stadionów Narodowych, 14 piramid Cheopsa, lub 11 wież Eiffela. W "Dajesz radę" sprawdzimy czy te ogromne ilości wyrzucanych ubrań sprawią, że następne pokolenia utoną w morzu tekstyliów. 

Wciąż wiele osób uważa, że nowy, fajny ciuch warto mieć. Jednak nasze szafy mają ograniczoną pojemność. Nowy zakup sprawia, że wyrzucamy coś co leży na dnach naszych szuflad, ale zdarza się, że jest w całkiem niezłym stanie. W audycji opowiemy ile kilogramów ubrań kupuje, a ile wyrzuca rocznie przeciętny Europejczyk?

Zgodnie z zasadami segregacji odpadów zużyte tkaniny powinniśmy wyrzucać do kontenera ze śmieciami zmieszanymi. Wydaje się jednak, że nie zawsze musi być to dla naszych ubrań jedyna droga. Zamiast wyrzucać zużyte czy niepotrzebne ubrania możemy dać im nowe życie, przerobić, oddać do recyklingu, te w najlepszym stanie przekazać potrzebującym. Ciekawą opcją dla ubrań, których już nie nosimy są "wymianki" - spotkania, podczas których możemy nasze ciuchy oddać, a z ubrań przyniesionych przez inne osoby wybrać coś dla siebie. W ten sposób, bez kupowania, odświeżamy naszą szafę i nie dokładamy naszej cegiełki do góry tekstylnych śmieci. 

Weronika Puszkar sprawdzi, co wyrzucamy najczęściej i czy wszystkie nasze ubrania nadają się do recyklingu. Jej gościem będzie Monika Lipnicka, ekspertka Fundacji Eco Textil, specjalistka w dziedzinie obiegu wtórnego. 

***

Na audycję z cyklu "Dajesz radę" w środę (01.02) o godzinie 14.00 zaprasza  Weronika Puszkar

pj

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie trendy niesie ze sobą 2023 rok? Sprawdź przewidywania ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 13:04
Poszukując inspiracji w przeróżnych dziedzinach życia chętnie zaglądamy na portal Pinterest, to najpopularniejsza wyszukiwarka inspiracji. Jego analitycy opublikowali raport mówiący o trendach na 2023 rok. Czy ten roku to koniec wygodnych dresów, powrót klimatów rave'owych, podróży kolejowych i bezalkoholowych drinków?
rozwiń zwiń