Freediving - jak rozpocząć przygodę z "wielkim błękitem"?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 10:10
Freediving, czyli nurkowanie na bezdechu, jest jedną z najbardziej fascynujących form schodzenia przez człowieka pod wodę. Jest także wyzwaniem dla ciała i duszy. 
Nurek podczas freedivingudj. ilustracyjne
Nurek podczas freedivingu/dj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/domena publiczna/Dudarev Mikhail

Freediving od dawna fascynuje amatorów wielkiego błękitu. Nurkowanie bez użycia dodatkowego sprzętu, na bezdechu określane jest jako nurkowanie swobodne. Dla wielu jest synonimem wolności i nieskrępowania. Nurkowanie w dużych akwenach pozwala na kontakt z różnorodnością świata podwodnego i zharmonizowanie się z naturą. Jest także świetną formą relaksu i doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Specjaliści udowadniają, że freediving ma także pozytywny wpływ na zdrowie i kondycję. 

Zanim jednak spróbujemy takiego sposoby nurkowania na szerokich wodach, warto odpowiednio się przygotować. Wręcz laboratoryjne warunki do uprawiania tego sportu daje jedyny taki w Polsce i największy w Europie Deepspot w Mszczonowie. 

 - Nasz basen to idealne miejsce dla free- i scuba diverów. W zbiorniku jest 9 milionów litrów wody - cztery razy więcej niż w basenie olimpijskim - opowiadał w Czwórce Michał Kosut, dyrektor obiektu. - Do tego niezwykła przejrzystość wody, ponad 45 metrów głębokości, co daje poczucie przestrzeni podobne do tego, które możemy odczuwać w wodach otwartych. Tu możemy doświadczyć prawdziwego nurkowania.

W najbliższym wydaniu audycji "Co Was Kręci" sprawdzimy, na czym polega ta "zajawka" i zawodnicze jej uprawianie. W Czwórce porozmawiamy z mistrzem tej dyscypliny i instruktorem Piotrem Błaszczakiem.


Źr.Youtube/DEEPSPOT - new dimension of diving


W audycji także, w naszym cyklu na ferie, odwiedzamy najciekawsze miejsca do uprawiania sportów zimowych. Tym razem zaprosimy do snowparku Gubaya na Gubałówce w Zakopanem.

 

***

Na audycję z cyklu "Co was kręci" w niedzielę (12.02) o godzinie 11.00 zaprasza Hanna Dołęgowska

aw

Czytaj także

Fizyka nurkowania. Jak słyszymy pod wodą?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 10:30
Woda ma prawie 780 razy większą gęstość niż otaczające nas powietrze. Dźwięk w tych warunkach rozchodzi się z prędkością prawie 4,5-krotnie większą niż na powierzchni. Sprawdzamy, jaki to ma wpływ na nasze zmysły.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Natalia Niedźwiedź - Polka po prestiżowych zawodach w Innsbrucku

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2022 13:33
Pierwszy raz w historii polskiego freeride’u na zawodach Crankworx w Innsbrucku wystartowała reprezentantka naszego kraju. - To było super przeżycie i efekt wow! - opowiada Natalia Niedźwiedź o swoim udziale w imprezie.  
rozwiń zwiń