Efekt superbohatera. Jak jeździ się na e-rowerze?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 20:50
Jeżdżąc w plenerze na rowerze z akumulatorem podejmujemy niemal ten sam wysiłek, jaki musimy podjąć jeżdżąc na zwykłym jednośladzie. Ale możliwości, jakie mamy, są znacznie większe. 
Rowery elektryczne są coraz popularniejsze w polskich miastach
Rowery elektryczne są coraz popularniejsze w polskich miastachFoto: Shutterstock

Kiedy pojawiły się na rynku, korzystali z nich przede wszystkim seniorzy. Dziś rowery elektryczne to nie tylko stały element miejskiego krajobrazu, ale także popularna forma transportu dla tych, którzy są w terenie. Takim środkiem transportu można dojechać dalej, wjechać na wyższą górkę oraz szybciej dojechać do celu.

Czterech na na 10 ankietowanych zastanawia się nad nabyciem w niedalekiej przyszłości roweru elektrycznego. Tak wynika z sondażu Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego opublikowanego w 2002 roku. Wspomaganie elektryczne uruchamia się w chwili, w której zaczniemy pedałować, ale należy pamiętać o istniejącym ograniczeniu do 25 km/h. Powyżej tej prędkości silnik sam się wyłączy. Każdy akumulator ma również ograniczoną pojemność. Gdy w końcu nam się rozładuje, musimy całkowicie zdać się na siłę własnych nóg. - Rola roweru elektrycznego w codziennej komunikacji systematycznie rośnie. Pokazują to zarówno najnowsze badania, obserwacje naszych ekspertów, jak i trendy na polskich ulicach i ścieżkach rowerowych - mówił w Polskim radiu Mateusz Pytko, dyrektor Biura Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego. Jego zdaniem Polacy podążają za trendami z krajów zachodniej Europy. - Także u nas wzrost popularności e-bike'ów przyniesie same korzyści dla miast i społeczeństwa, a także szansę na dynamiczny rozwój polskiej elektromobilności.

O e-rowerach porozmawiamy z Łukaszem Żurkiem, miłośnikiem jazdy na rowerach elektrycznych.

***

Na audycję "4 bieg" - w piątek (05.05) o godz. 14.00 - zaprasza Piotr Galus.

kul


Czytaj także

Rowerem zawsze lepiej? Czemu warto się przesiąść na dwa kółka

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 09:32
Za zmianę stylu życia i przesiadkę na dwa kółka pracodawcy coraz częściej oferują benefity. Najbardziej zapalonych miłośników aktywności na świeżym powietrzu nie trzeba jednak zachęcać. Prowadzone w Polsce kampanie rowerowe przynoszą widoczne efekty, a eksperci przekonują, że do zmiany stylu życia nie potrzeba wiele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezbędnik rowerzysty. Co jeść na dwóch kółkach?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 17:00
Coraz bardziej dbamy o zdrowie, ale mamy coraz mniej czasu na uprawianie sportów. W tej sytuacji rower jest najlepszym rozwiązaniem - także na jesienne dni.
rozwiń zwiń