Inicjacja według Irvinga i Libery

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 16:20
Młodość durna i chmurna jest niewyczerpanym źródłem literackich inspiracji. Także dla Irvinga i Libery .
Audio
  • Lektury polecają ekspertki z Bibliocreatio. Posłuchaj po co warto sięgnąć tym razem

Powieść inicjacyjna to opowieść, która przekazuje proces dojrzewania bohatera, jego stopniowe wkraczanie w dorosłość, pierwsze kontakty z miłością i ze śmiercią, rozczarowania oraz młodzieńcze fascynacje. W ten nurt wpisują się kolejne propozycje ekspertek z Bibliocreatio w cyklu "Czytoczytamto": "Madame" Antoniego Libery i "Świat według Garpa" Johna Irvinga. Amerykański pisarz i scenarzysta należy do grona najbardziej znanych współczesnych twórców. Dzieciństwo spędził w teatrze, gdzie pracowali jego rodzice. Teraz mieszka w Nowej Anglii, w stanie Vermont: - Teatralna przeszłość wpłynęła na to w jaki sposób autor nawiązuje kontakt z czytelnikiem - twierdzi Sylwia Stano. - Mowa potoczna, dbałość o szczegóły, wartka akcja to wszystko sprawia, że jesteśmy w stanie wyobrazić sobie każdą opisaną przez Irvinga scenę. I na tym właśnie polega największa moc "Świata według Garpa", który nic się nie zestarzał, mimo, że tytuł ukazał się w 1978 roku.

Cztery lata po wydaniu książki "Świat według Garpa" doczekał się filmowej adaptacji. Wyreżyserował ją Georg Roy Hill, w tytułowej roli wystąpił Robin Wiiliams, a w jednym z epizodów pojawił się sam autor powieści i przy okazji scenariusza.

Pozaliterackie, drugie życie zyskała też powieść Antoniego Libery "Madame". Wydana w 1998 roku książka była debiutem wybitnego tłumacza i znawcy twórczości Samuela Becketta. Na potrzeby teatru tekst zaadaptowała Maria Wojtyszko, a całość wyreżyserował Jakub Krofta. Premiera sztuki odbyła się w 2012 roku w Teatrze Na Woli: - 400 stron czyta się jednym tchem nic więc dziwnego, że książka została świetnie przyjęta, nie tylko u nas, ale też na świecie - opowiada Zofia Karaszewska. - Swoją opowieść Antonii Libera oparł na historii miłości maturzysty i profesorki, tytułowej "Madame", która w szarej rzeczywistości PRL-u była jak rajski ptak.

Powieść Antoniego Libery jest jedną z najpoczytniejszych powieści ostatniej dekady. Przekroczyła łączny nakład 100 tysięcy egzemplarzy i została przełożona na 20 języków. Zdobyła Nagrodą im. Andrzeja Kijowskiego, a w 2002 znalazła się w finale irlandzkiej IMPAC Dublin Literary Award przyznawanej w oparciu o zgłoszenia bibliotekarzy z dużych bibliotek publicznych z całego świata.

Sylwia
Sylwia Stano i Zofia Karaszewska polecają książki w audycji Krzyśka Grzybowskiego

Polecenia literackie w "4 do 4" wydają Sylwia Stano i Zofia Karaszewska. Nagranie z audycji dołączone jest do artykułu.
kul
  

Czytaj także

W Warszawie w czwartki jadało się flaki

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2013 10:00
20-lecie międzywojenne to okres krótki, ale urodzajny. W cyklu "Look na Book" przyglądamy się życiu artystycznych elit oraz kasiarzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mężczyźni, którzy doprowadzają kobiety do szału

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 14:50
Zbrodnie z miłości i szaleństwa z namiętności to motyw przewodni kolejnych propozycji w bibliofilskim cyklu "Look na Book".
rozwiń zwiń

Czytaj także

50 książek, których czytanie to sama przyjemność

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2013 17:20
Pół książki w ciągu roku czyta statystyczny Polak. Chcemy to zmienić i tworzymy listę 50 powieści, od których nie można się oderwać.
rozwiń zwiń