Capoeira. Sztuka walki ukryta w tańcu

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 13:00
Tym razem w "4 biegu" wyruszyliśmy na warsztaty Capoeiry w Tęczy, a członkowie tej grupy, która od roku wspólnie trenuje, podróżuje, bawi się i spędza czas, opowiedzieli nam, na czym dokładnie polega ta niezwykła sztuka walki.
Audio
  • Capoeira - wielowymiarowa sztuka walki (4 bieg/Czwórka)
Capoeira w Tęczy w Czwórce
Capoeira w Tęczy w CzwórceFoto: Czwórka

W Czwórkowym studiu pojawili się Paweł Sałas, Bartek Kiełbowicz i Mirek Kazior, a także Dorota Podlewska oraz Piotrek Jankowski, którzy przekonywali nas, że capoeira to nie tylko sport, ale także sposób na życie. Ta sztuka walki, zapoczątkowana przez afrykańskich niewolników, którzy trafili do Brazylii, łączy w sobie rytm, muzykę, taniec z elementami gry i dialogu. - W capoeirze każdy dodaje swoje doświadczenie, swoją osobowość. Często też zdarza się, że to ona pomaga odkryć ukryte w nas potencjały - tłumaczył Bartek "Pintado" Kiełbowicz, który w grupie Capoeira w Tęczy prowadzi zajęcia.  

Paweł Sałas W capoeirze granie i wybijanie rytmu może wyrównać rytm serca lub dodawać energii

A czy trudno w capoeirze stawiać pierwsze kroki? - Na początku czuje się pewne zagubienie, jednak stosunkowo szybko można zobaczyć pierwsze efekty i nabiera się energii - przekonywał Mirek Kazior, który zanim zabrał się za capoeirę na 100 procent, przez długi czas doskonalił się w polskich tańcach ludowych. - Przekonałem się, że w capoeirze i w krakowiaku jest bardzo podobny duch grupowy - wyjaśniał.

Warszawska grupa Capoeira w Tęczy to projekt otwarty na człowieka, a także różne formy ruchu i sztuki. W rozmowie nasi goście przekazali nam garść praktycznych informacji - między innymi w jakim stroju capoeirę najwygodniej trenować, jakie są najczęstsze kontuzje, dlaczego ćwicząc te sztukę walki można nauczyć się śpiewać oraz o czym można porozmawiać za pomocą gestów i kopnięć. A co Capoeira w Tęczy przygotowała w związku z Wielką Orkiestrą Świątecznej pomocy? Tego dowiecie się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Materiał przygotowała: Justyna Tylczyńska

Goście: Bartek Kiełbowicz, Paweł Sałas, Mirek Kazior i Piotrek Jankowski (Capoeira w Tęczy)

Data emisji: 08.01.2017

Godzina emisji: 10.09

jsz/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prosto z Rio - tandem na medal

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 11:41
Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław postawiły sobie jeden cel - wrócić z brazylijskiej paraolimpiady ze złotymi medalami. I udało im się. W Czwórce kolarki opowiedziały o treningach i podzieliły się wrażeniami z pobytu w Rio de Janeiro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Swimrun. Bieg w piance, pływanie w butach

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2016 13:59
Swimrun to wybuchowe połączenie dwóch dyscyplin - pływania i biegania. Od niedawna sport ten zyskuje popularność w Polsce, a w "Rozbieganych" opowiadają o nim Jędrek Maćkowski i Rafał Bebelski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na rowerze podróżuj z głową, przez cały rok

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2016 11:05
W niedzielny poranek w Czwórkowym studiu pojawił Jędrzej Wengerski, młody sportowiec i absolwent wychowania fizycznego, który o odpowiednim przygotowaniu roweru na jesienno-zimowy sezon wie wszystko.
rozwiń zwiń