"Wypalenie" w sporcie. Jak sobie z nim poradzić?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2018 15:35
Brak ochoty na sport, który kiedyś dawał mnóstwo radości, brak widocznych postępów czy pogorszenie osiąganych wyników, spadek motywacji i poczucie psychicznego i fizycznego zmęczenia - to mogą być oznaki wypalenia. Co robić, by powrócić do formy?
Audio
  • Czym jest "movement" i jak zmotywować się do dalszego uprawiania sportu po kryzysie? (4. Bieg/Czwórka)
Mateusz Jasiński
Mateusz JasińskiFoto: Timur Taran/mat. pras.

siłownia fitness 1200.jpg
Pierwszy raz na siłowni. Jak pokonać wstyd?

Niedawno napisał na swoim blogu, że kończy z bieganiem. W Czwórce trener Mateusz Jasiński przyznał, że było to rozpaczliwe "wołanie o pomoc". - Doszedłem do pewnej "ściany", zdałem sobie sprawę, że moje ciało nie zostało stworzone do tego, bym był biegaczem. Powinienem wykonywać cały wachlarz ruchów, bo potrzebuję różnych bodźców - wspominał w rozmowie z Piotrem Galusem. - Zrozumiałem, że życie to ruch, a forma biegania, którą dziś masowo uprawiamy w Polsce, daleka jest od tej zdrowej koncepcji ruchu.

Pojechał do Lizbony na szkolenie "Movement", podczas którego w 48 godzin zmieniono jego sposób patrzenia na sport i zdrowie. Co się tam stało i czym jest "movement"? Jak każdy z nas, w domu, może złapać dystans do uprawianej przez siebie dyscypliny sportu? Jak powinniśmy łamać schematy w treningach i dlaczego warto łączyć jogę z kalisteniką, parkourem czy sportami walki, a nawet tańcem? Jak rozpoznać u siebie syndrom wypalenia, jak mu zapobiegać i jak z niego wyjść? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Mateusz Jasiński (trener, bloger)

Data emisji: 14.01.2018

Godzina emisji: 10.15

kd/jp

Czytaj także

Bikini fitness - kulturystyka w kobiecym wydaniu?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 15:00
Mięśnie i proporcjonalna budowa ciała, ale także gracja i piękno - to definicja tej nowej mody w fitnessowym świecie. - To bardzo ciężka praca, ludzie nie zdają sobie sprawy, jak długo i intensywnie my trenujemy i na jakie wyrzeczenia musimy być gotowi - mówiła Kasia Dziurska Mistrzyni świata fitness.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwszy raz na siłowni. Jak przełamać wstyd?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 11:40
Jak się okazuje, to uczucie nie jest obce, zwłaszcza kobietom. - Rozwiązaniem może być trener personalny albo doświadczona koleżanka, która wprowadzi nas w ten świat - przekonują instruktorki - Agata Dąbrowska i Kasia Bigos.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uzależnieni od pasji. Gdy hobby staje się obsesją...

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 15:48
Jak wszyscy wiedzą, uzależnić się można od używek, pracy, hazardu, seksu. Ale źródłem uzależnienia mogą być też inne rzeczy, które dają nam zadowolenie lub powodują zastrzyk adrenaliny. Gdzie jest granica, za którą pasja staje się chorobą?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coach radzi: jak stawiać realne cele, by skutecznie je osiągać?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 15:22
- Na początku roku mamy tendencję do robienia wielkich planów: chcemy schudnąć, albo przebiec maraton. Gdy nie widzimy efektów, szybko przestajemy widzieć sens naszych działań. Warto taki duży cel podzielić na mniejsze cele i wówczas - gdy będziemy je osiągać - nasza motywacja będzie rosnąć - tłumaczyła Joanna Gieldarska coach zdrowia. 
rozwiń zwiń