Sport to zdrowie. A czy są ćwiczenia, które mogą zaszkodzić?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 19:00
Justyna Bolek, trenerka fitness, stworzyła listę najczęstszych błędów, jakie wykonujemy podczas ćwiczeń. - Źle wykonywane ćwiczenia mogą nas wiele kosztować. Poza tym pamiętajmy, że odpoczynek też jest bardzo ważny - opowiadała Justyna Bolek, trenerka fitness.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Panumas Yanuthai

trening rozciąganie mężczyzna dom 1200.jpg
Streching - jak się rozciągać skutecznie i zdrowo?

Justyna Bolek, która stworzyła fitnessowo-taneczną Slavicę, od wielu lat prowadzi zajęcia sportowe. Stworzona przez nią lista błędów treningowych pozwoli ich unikać. - Treningi tupu "Challenge", które wykonujemy na przykład przez miesiąc codziennie, nie mają sensu. Odpoczynek jest ważny, a dla osób początkujących wręcz niezbędny - mówiła ekspert. Jak wymieniała, jednym z ćwiczeń, którymi możemy sobie zaszkodzić, są krążenia głowy. - Nie należy ich wykonywać z rana, tuż po przebudzeniu, szybko. To może prowadzić do zawrotów głowy, omdlenia. Jeśli wykonujemy je właściwie: głowa jest w pozycji neutralnej, a my "rysujemy brodą" literkę "U", powinno być dobrze - mówiła.

sport ćwiczenia siłownia 1200_660.jpg
Pilates. Zrób sobie balet w domu >>>

ZOBACZ TAKŻE Aktywność fizyczna w czasie izolacji. Co warto ćwiczyć? >>>

Kolejnym ćwiczeniem "na cenzurowanym" są popularne "brzuszki". - Żeby wykonać właściwie skłon tułowia w leżeniu na plecach, trzeba dociągać żebra do pępka. Często robimy to ramionami, jednocześnie kierując brodę do klatki piersiowej. Ciało "ciągniemy" do góry czasem łokciami, co też jest błędem. Kolejny to zbyt gwałtowne poderwanie tułowia - mówiła Justyna Bolek. - To przyczyny, przez które po wykonywaniu brzuszków boli nas kark, zamiast mięśni brzucha.

ZOBACZ TAKŻE "Wyzumbuj" stres. Nauka tańca w czasie pandemii >>>

Unoszenie ramion w pełnym zakresie zaraz po przebudzeniu też nie dla wszystkich jest zdrowym rozwiązaniem. - Jeśli nie mamy odpowiedniego zakresu ruchomości w obręczy barkowej, jeśli unosimy przy tym barki, zbliżając je do uszu, zaczniemy pracować kręgosłupem, wyginając go w łuk, co może pogłębiać lordozę - mówiła ekspert. Jak podkreślała, nie można też bez końca wykonywać "planków", czyli desek. - To popularne ćwiczenie, podczas którego wzmacniamy mięśnie głębokie brzucha, ale także ramiona, tułów, oraz nogi. Prawidłowo wykonujemy je, gdy zachowamy fizjologiczną linię prostą od bioder do obręczy barkowej. To nie prawda, że musimy być idealnie "prości". Każdy z nas posiada naturalną linię, i trzeba ją zachować. To sprawa bardzo indywidualna. 

***

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Justyna Bolek (trenerka fitness, pomysłodawczyni Fitness Slavica, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku)

Data emisji: 22.05.2019

Godzina emisji: 16.05

kd

Czytaj także

Aktywność fizyczna w pandemii. W czym i gdzie ćwiczyć?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 18:00
Lasy, parki i tereny zielone zostały ponownie otwarte, więc można już uprawiać sport na świeżym powietrzu. Jednak nawet po półgodzinnym spacerze maseczka, którą musimy nosić, robi się wilgotna i traci swoją skuteczność.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Streching - jak się rozciągać skutecznie i zdrowo?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 20:19
Stretching nie musi być tylko nudną rozgrzewką wykonywaną przed treningiem. To połączenie ćwiczeń rozluźniających, pilatesowych i niektórych pozycji jogi. Jak należy przygotować się do stretchingu i jakie jego uprawianie niesie korzyści?
rozwiń zwiń