Przełam się - idź na spacer. Już 30 minut dziennej aktywności pomaga nam poprawić samopoczucie

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 23:49
Stres związany z pandemią, wynikającymi z niej obostrzeniami sanitarnymi, zakazami, nakazami, kryzysem gospodarczym może wpłynąć niekorzystnie na nasze zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Sam sport depresji nie wyleczy, ale odgrywa znaczącą rolę w jej zapobieganiu i powrocie do zdrowia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Scharfsinn
shutterstock Tramp57 morsowanie morsy 1200.jpg
Morsowanie - hartowanie ciała i ducha

Zwykło się mówić, że ruch jest dobry na wszystko, ale czy zawsze możemy do niego namawiać?

- Spojrzenie na aktywność fizyczną jest różne i ono się zmienia w czasie. Coraz więcej badań pokazuje, że nie można jej ignorować - mówi psycholog Kinga Rajchel. - Trzeba jednak wyważyć, jak do niej motywować i kogo. Słynne "Idź pobiegaj" wobec osób cierpiących na depresję może okazać się dla nich mocno stygmatyzujące i deprecjonujące ich stan. Musimy pamiętać, że są różne rodzaje depresji i są różne poziomy nasilenia tej choroby. Mówiąc więc osobie w ciężkim stanie, żeby poszła pobiegać, kiedy ona ma nawet problem, żeby wziąć prysznic, to jest nieodpowiednie i niestosowne, bo ona po prostu nie ma siły.

Posłuchaj

21:18 _PR4_AAC_4_bieg_all_ 2020_11_13-16-09-36.mp3 W audycji rozmawiamy o tym, jak sport wpływa na naszą kondycję psychiczną (4 Bieg/Czwórka)

W takich wypadkach możemy starać się namawiać do aktywności spontanicznej. To taka forma aktywności fizycznej, która obejmuje codzienne czynności, takie jak spacer, wyjście na zakupy, chodzenie na piechotę, sprzątanie czy wybór schodów zamiast windy.

- Tak naprawdę wszystkie te rzeczy, które sprawiają, że jesteśmy w ruchu i ten ruch nie jest bardzo obciążający i powiązany z jakimś ustrukturyzowanym treningiem. Jest po prostu pewnym sposobem podejmowania decyzji - tłumaczy gość audycji. - Czyli jeżeli mam wybór jechać windą, czy przejść się schodami, to wybiorę schody - takie drobne rzeczy. O tym do tej pory nie mówiono, a teraz mamy dowody, że taka forma ruchu ma sens i to nie jest takie nic.


Zapraszamy do wspólnej aktywności >>> Rusz się! Startuje nowy konkurs Czwórki


Najczęściej aktywność fizyczna powoduje, że czujemy się lepiej. Dzieje się tak za sprawą endorfin, które są wyzwalane w naszym ciele podczas ruchu.

 - Co warto podkreślić, takie efekty również uzyskujemy przy umiarkowanym wysiłku. Dla osób, które mają obniżony nastrój, namawianie ich do jakiejkolwiek formy ruchu fizycznego może się kojarzyć z intensywnym treningiem i obciążeniem - a to może ich zniechęcać - mówi specjalistka. - Najnowsze badania mówią, że nawet umiarkowana aktywność, czyli nie tak bardzo nas obciążająca, wpływa na nasz dobrostan.

shutterstock zumba 1200.jpg
"Wyzumbuj" stres. Nauka tańca na czas pandemii

Posłuchaj także:

Codzienne aktywizowanie naszego ciała wspomaga tworzenie nowych komórek nerwowych, a dzięki wzrostowi dopaminy i serotoniny poprawia pamięć i samopoczucie. Ruch może również obniżać poziom stresu w organizmie.

- Poprawa nastroju, która zachodzi dzięki aktywności fizycznej, spowodowana jest zwiększeniem krążenia krwi w mózgu, która jest wywołana wysiłkiem fizycznym. Ruch wpływa też na fizjologiczną reaktywność na stres - wyjaśnia rozmówczyni Piotra Galusa. - Aktywność fizyczna wpływa na poprawę pamięci, na lepszy sen, odprężenie, poprawę nastroju, mniejsze zmęczenie, redukcję wagi, zmniejszenie poziomu cholesterolu. Jak widać, korzyści jest dużo, więc warto się ruszać. 

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Kinga Rajchel (psycholog, psychoterapeuta poznawczo–behawioralny w trakcie certyfikacji)

Data emisji: 13.11.2020

Godzina emisji: 16.09

aw

Czytaj także

"Wyzumbuj" stres. Nauka tańca na czas pandemii

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 18:00
Większość trenerów na czas pandemii przeniosła swoje zajęcia do sieci. Dotyczy to także instruktorów tańca, których do swojego programu zaprosił Piotr Galus. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trening pod chmurką. Strój to podstawa

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 19:00
- Nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania na trening - przekonuje Piotr Galus. Autor audycji "4 bieg" z zaproszonymi sportowcami oraz trenerami przygotował niezbędnik dla tych, którzy jesienią i zimą chcą ćwiczyć w plenerze.
rozwiń zwiń