Joanna Jóźwik. Jak wychodzić z kontuzji i trenować dalej?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 20:12
- Nie ma kontuzji "najmniej bolesnych", są tylko te, których pozbywamy się najszybciej. Sama miałam "kolano biegacza" w obu nogach. Z tymi kontuzjami wciąż trenowałam, więc ostatecznie leczenie zajęło mi trzy miesiące - wspominała mistrzyni biegowa Joanna Jóźwik. 
Joanna Jóźwik
Joanna JóźwikFoto: Czwórka

Kolano biegacza, zapalenie ścięgna Achillesa, kontuzja mięśni zginaczy kolana, zapalenie rozcięgna podeszwowego, syndrom pasma biodrowo-piszczelowego czy złamania zmęczeniowe - jak wyliczał gospodarz audycji Piotr Galus, to najczęstsze kontuzje, na które narażeni są biegacze. - Wszystkie są jednak do wyleczenia, tylko trzeba się tym odpowiednio zająć - podkreślała mistrzyni biegowa Joanna Jóźwik. - Najskuteczniejszą receptą na pozbycie się kontuzji jest działanie obustronne: wewnątrz, czyli lekami i zastrzykami lub suplementami, i na zewnątrz - wyliczała. 

Jak wspominała, urazy to nie tylko domena amatorów. Profesjonalnym zawodnikom zdarza się startować z kontuzjami, co odbija się na ich stanie zdrowia przez dłuższy czas. - Miałam szczytową formę i bardzo dobrą dyspozycję, pobiłam halowy rekord Polski, ale był to start z bardzo poważną kontuzją, który wyeliminował mnie na dwa lata - opowiadała gość Czwórki, która wówczas miała m.in. złamanie zmęczeniowe krętacza większego kości udowej. - Ta przypadłość to po prostu pęknięcie kości, ale niestety ciężko rozpoznać ją na pierwszy rzut oka - podkreślała.

Jak tłumaczyła, to jedna z najtrudniejszych kontuzji, bo jest "ukryta", a by ją zdiagnozować, konieczne są szczegółowe badania. - Dlatego, jeśli czujemy, że ból utrzymuje się dłużej niż tydzień, to warto sprawdzić jego przyczynę, udając się do specjalistów. To po prostu sygnał, że w naszym ciele dzieje się coś złego. Odłóżmy więc na bok ambicje i pogoń za wynikami, bo może to mieć opłakane skutki - przestrzegała Joanna Jóźwik. - Sama uważałam dawniej, że nie mogę pozwolić sobie na odpoczynek, dziś wiem, że powinnam to zrobić - tłumaczyła. 

Posłuchaj
14:40 czwórka jóźwik 2022_06_10-16-16-53.mp3 Joanna Jóźwik o tym, dlaczego z kontuzjami warto walczyć, gdy tylko się pojawią (4. Bieg/Czwórka) 

Jak podkreślała, rower - nie tylko w sporcie wyczynowym, ale i amatorskim - jest dobrym sposobem na to, by uzupełniać swój codzienny trening, a nawet go zastępować. - W momencie, gdy mamy kontuzję, rower jest idealny, by utrzymać wytrzymałość i pułap tlenowy - mówiła. - Coraz częściej widzę, że różni zawodnicy wdrażają rower do swoich codziennych treningów. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Goście: Joanna Jóźwik (aktualna wicemistrzyni Europy na 800 m, zawodniczka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro)

Data emisji: 10.06.2022

Godzina emisji: 16.15

kd

Czytaj także

Bieg na 1 milę. Na starcie Quebonafide, Stasiak i ekipa Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 14:00
Na stadionie warszawskiego AWF odbyła się trzecia edycja biegu na 1 milę. Na starcie spotkać można było Taco Hemingway'a, Quebonafide i Stasiaka, a także ekipę Czwórki, która objęła to wydarzenie swoim patronatem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ultra Śledź 2020. Wyzwanie dla biegających z wilkami

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 14:04
Ultra Śledź to pierwszy bieg ultra na Podlasiu. Zawodnicy będą biegli przez piękne leśne tereny Puszczy Knyszyńskiej.
rozwiń zwiń