Moda na łyżwy. "Jazda do przodu jest tylko początkiem"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 18:30
- Na co dzień uczę krav magi, a jazda na łyżwach to moje hobby. Zaczęłam w wieku 6 lat, wróciłam na lód po 30-letniej przerwie - opowiada Ania Krupska. - Z łyżwami jest jak z jazdą na rowerze, tego się nie zapomina. Natomiast teraz bardziej doceniam zalety tej formy ruchu i interesują mnie detale techniczne.
Łyżwy to świetny pomysł na spędzanie czasu ze znajomymi
Łyżwy to świetny pomysł na spędzanie czasu ze znajomymiFoto: shutterstock/Pavel Ilyukhin

Pierwotnie łyżwy służyły do szybszego przemieszczania się, w ciągu wieków zyskały walor sportowy, rekreacyjny i widowiskowy. Dzisiaj łyżwiarstwo to jeden z najpopularniejszych sportów zimowych, a najszybsi łyżwiarze osiągają prędkość 60 kilometrów na godzinę. - Zajmuję się treningiem funkcjonalnym więc jazdę na łyżwach "rozkładam" na drobne elementy - wyjaśnia gość Czwórki. - W obu przypadkach ważna jest stabilność tułowia, równowaga i koordynacja w przestrzeni. Bo jazda do tyłu i do przodu jest tylko początkiem, jeśli oczekuje się czegoś więcej, dobrze jest uprawiać różne sporty.

Na początek warto zacząć od mobilizacji stawu biodrowego, dzięki czemu nasza noga będzie dobrze pracować na różnych płaszczyznach. - Chodzi tu o wszystkie ćwiczenia polegające na "oliwieniu stawów", na przykład "machanki" - podpowiada Ania Krupska. - Później warto zająć się odcinkiem piersiowym kręgosłupa i szyją, żeby móc robić obroty. I trzeba ćwiczyć nogi, bo godzinny trening na łyżwach potrafi dać im w kość.

Łyżwy, z których dziś z których korzystamy, wykonywane są przy użyciu nowoczesnej technologii. Jednak trudność utrzymywania się w nich na lodzie, pozostała taka sama. - Trening upadków jest podstawą i w ogóle przydaje się w życiu codziennym - przyznaje rozmówczyni Piotra Galusa. - Zwykły "plank" to ćwiczenie, które zapobiega upadkom do tyłu. Kiedy odjedzie nam noga, co często dzieje się na oblodzonym chodniku, wystarczy, że skontrujemy ją wygięciem tułowia i jest szansa, że złapiemy równowagę.

Zobacz też:

Jeśli ktoś połknie łyżwiarskiego bakcyla, po zakończonym sezonie może kontynuować swoją przygodę, jeżdżąc na rolkach. - Ktoś, kto się nauczył jeździć na łyżwach, może jeździć na rolkach, i odwrotnie – tłumaczyła w Czwórce instruktorka Emilia Łopińska. - Wtedy płynnie zmieniamy sezon.

Posłuchaj
15:35 CZWÓRKA 4 bieg - ania krupska 27 01 2023.mp3 Dlaczego warto jeździć na łyżwach? (4 bieg/Czwórka)

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Ania Krupska (łyżwiarka-amatorka, instruktorka krav magi)

Data emisji: 27.01.2023

Godzina emisji: 16.13

kul

Czytaj także

Tańcz. "Poznasz siebie, nauczysz się innych i będziesz wolny"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2022 13:40
Taniec jako element sportu, rekreacji, dbałości o zdrowie fizyczne i psychiczne, wpływa na sferę biologiczną. Jako część życia duchowego i intelektualnego, a także źródło emocji współtworzy sztukę i rozrywkę. - Taniec to wolność, relaks i radość - mówi choreograf Maciej Zakliczyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bungee Fitness. Wskocz w nową, sportową zajawkę

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 18:00
Zwykły fitness jest passe. Fitness na trampolinach ma się bardzo dobrze, natomiast największą furorę robi ostatnio bungee fitness, czyli trening siłowy i zabawa w jednym z wykorzystaniem lin do bungee.
rozwiń zwiń