Jazda na łyżwach dla każdego - od czego zacząć?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 19:45
Sezon zimowy trwa, a jednym z popularniejszych zimowych sportów jest jazda na łyżwach. Podpowiadamy, jak zacząć swoją przygodę z tym sportem.
Łyżwy to świetny pomysł na spędzanie czasu ze znajomymi
Łyżwy to świetny pomysł na spędzanie czasu ze znajomymiFoto: shutterstock/Pavel Ilyukhin

Najstarsze znajdowane egzemplarze mają kilka tysięcy lat. Zostały zrobione z kości zwierząt, mocowano je do stopy skórzanymi paskami. Łyżwy, pierwotnie służące do szybszego przemieszczania się, w ciągu wieków zyskały walor sportowy, rekreacyjny i widowiskowy.

Łyżwiarstwo - sport dla każdego

Podobno łyżwiarstwo miało swoje początki na terenach dzisiejszej Finlandii. W Polsce pierwsze lodowisko wybudowano w Warszawie w 1911 roku. Dzisiaj łyżwy to jeden z najpopularniejszych sportów zimowych, a najszybsi łyżwiarze osiągają prędkość 60 kilometrów na godzinę.

Łyżwiarstwo to sport, na który każdy może sobie pozwolić. - Zaczynamy od małych kroczków. Trzymając się bandy, powoli chodzimy, tupiemy, podnosząc nogi. W kolejnym etapie jedziemy na dwóch nogach, żeby złapać trochę ślizgu - tłumaczy Emilia Łopińska, instruktorka jazdy na łyżwach. - Następnie próbujemy się odpychać.

Najważniejsza równowaga 

Początki mogą być trudne, ale w utrzymaniu balansu, koordynacji i oswajaniu się z lodem mogą pomóc proste ćwiczenia. - "Beczka", to ćwiczenie, podczas którego, jadąc na dwóch nogach, oddalamy i przybliżamy do siebie nogi - tłumaczy rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Możemy także wykonać "bociana" - czyli jazdę na jednej nodze.

W jeździe na łyżwach istotna jest prawidłowa postawa ciała. Nie możemy "lecieć" za bardzo do przodu ani do tyłu - ważne jest właściwe balansowanie ciałem. Ze względów bezpieczeństwa najlepiej jeździć w kasku. Gdy już poznamy technikę jazdy, możemy nauczyć się różnego rodzaju ewolucji, takich jak jazda wężykiem, arabeski, podskoki, podskoki z obrotem, czy jazdy do tyłu.Nieustanny sezon na "jazdę"

Jeśli ktoś połknie łyżwiarskiego bakcyla, po zakończonym sezonie może kontynuować swoją przygodę, jeżdżąc na rolkach. - Ktoś, kto się nauczył jeździć na łyżwach, może jeździć na rolkach, i odwrotnie - tłumaczy instruktorka. - Wtedy płynnie zmieniamy sezon.

Łyżwiarstwo to sport towarzyski i doskonała forma ruchu. - Na lodowisko można przyjść ze znajomymi czy z rodziną - zachęca Emilia Łopińska. - To dobry pomysł, aby wspólnie spędzić czas na świeżym powietrzu.

Posłuchaj
11:23 Czwórka/Czat Czwórki - łyżwy 04.01.2023.mp3 Instruktorka Emilia Łopińska o nauce jazdy na łyżwach (Czat Czwórki/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Emilia Łopińska (instruktorka łyżwiarstwa, założycielka szkółki "Easy skate")

Data emisji: 04.01.2023

Godzina emisji: 16.15

aw/kd/kor

 

Czytaj także

Skituring - sport fotogeniczny, ale też niebezpieczny

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 14:00
- W mediach społecznościowych jest mnóstwo zdjęć ze skiturowych tras i one robią wrażenie. Ale nie dajmy się zwieść pięknemu obrazkowi, bo skituring to sport, który wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy o tym, jak zachowywać się w górach - podkreśla Anna Figura, narciarka i instruktorka skituringu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rowery zimą - jak trenować?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2022 21:15
Zima nie sprzyja rowerzystom. Na ulicach i w terenie można zobaczyć tylko najbardziej zagorzałych fanów dwóch kółek. Jest jednak sposób, żeby w tym sezonie nie tracić kolarskiej formy. Sprawdzamy jaki.
rozwiń zwiń