Rower elektryczny. "100 kilometrów niezależności"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2023 16:40
Jeżdżąc w plenerze na rowerze z akumulatorem podejmujemy niemal ten sam wysiłek, jaki musimy podjąć jeżdżąc na zwykłym jednośladzie. - Ale możliwości, jakie mamy, są znacznie większe - przekonuje Łukasz Żurek, miłośnik e-bikeów. 
Ci, którzy jeżdżą już na tradycyjnych rowerach powinni przy nich pozostać. Ale dla osób, które rozpoczynają przygodę z kolarstwem rower elektryczny jest dobrym rozwiązaniem.
Ci, którzy jeżdżą już na "tradycyjnych" rowerach powinni przy nich pozostać. Ale dla osób, które rozpoczynają przygodę z kolarstwem rower elektryczny jest dobrym rozwiązaniem.Foto: Eshma/shutterstock.com

Kiedy pojawiły się na rynku, korzystali z nich przede wszystkim seniorzy. Dziś rowery elektryczne to nie tylko stały element miejskiego krajobrazu, ale także popularna forma transportu dla tych, którzy są w terenie. Takim środkiem transportu można dojechać dalej, wjechać na wyższą górkę oraz szybciej dojechać do celu. - Na rowerze elektrycznym możemy - przy odpowiednich warunkach - uzyskać dodatkową prędkość. I tak podjazd pod górę zamiast 20 minut, zajmie nam 15. E-rower pozwala jechać szybciej, a osobom, które w ogóle nie trenują podjazdów, daje szansę dotarcia do celu - mówi gość Czwórki.  

Wspomaganie elektryczne w takim rowerze uruchamia się w chwili, w której zaczniemy pedałować, ale należy pamiętać o istniejącym ograniczeniu do 25 km/h. Powyżej tej prędkości silnik sam się wyłączy. - Standardowe modele, które, tak jak telefon, ładujemy w nocy, w dzień dają nam mniej więcej 100 niezależności i pewności podjechania prawie pod każde wzniesienie - podkreśla rozmówca Piotra Galusa. - Każdy akumulator ma jednak ograniczoną pojemność. Gdy w końcu nam się rozładuje, musimy całkowicie zdać się na siłę własnych nóg - dodaje. 

Jak wynika z przeprowadzonego w ubiegłym roku sondażu Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego czterech na na 10 ankietowanych zastanawia się nad nabyciem w niedalekiej przyszłości roweru elektrycznego.

Posłuchaj
09:31 CZWÓRKA 4 bieg - erower 05.05.2023.mp3 E-rower - rady dla początkujących (4 Bieg/Czwórka)   

- Rola roweru elektrycznego w codziennej komunikacji systematycznie rośnie. Pokazują to zarówno najnowsze badania, obserwacje naszych ekspertów, jak i trendy na polskich ulicach i ścieżkach rowerowych - mówił w Polskim radiu Mateusz Pytko, dyrektor Biura Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego. Jego zdaniem Polacy podążają za trendami z krajów zachodniej Europy. - Także u nas wzrost popularności e-bike'ów przyniesie same korzyści dla miast i społeczeństwa, a także szansę na dynamiczny rozwój polskiej elektromobilności.

Sprawdź też:

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Łukasz Żurek (miłośnik jazdy na rowerach elektrycznych)

Data emisji: 05.05.2023

Godzina emisji: 14.15

kul


Czytaj także

Rowerem zawsze lepiej? Czemu warto się przesiąść na dwa kółka

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 09:32
Za zmianę stylu życia i przesiadkę na dwa kółka pracodawcy coraz częściej oferują benefity. Najbardziej zapalonych miłośników aktywności na świeżym powietrzu nie trzeba jednak zachęcać. Prowadzone w Polsce kampanie rowerowe przynoszą widoczne efekty, a eksperci przekonują, że do zmiany stylu życia nie potrzeba wiele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezbędnik rowerzysty. Co jeść na dwóch kółkach?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 17:00
Coraz bardziej dbamy o zdrowie, ale mamy coraz mniej czasu na uprawianie sportów. W tej sytuacji rower jest najlepszym rozwiązaniem - także na jesienne dni.
rozwiń zwiń