Europolis realizuje wizję inteligentnych miast

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 10:00
Ekologia, ścisła współpraca mieszkańców i urzędników to tylko część założeń akcji "Europolis. Inteligentne miasta przyszłości". - To miasta i rozmaite instytucje mają być przyjazne dla nas, a nie na odwrót. Musimy czuć się w nich dobrze - przekonywała w Czwórce Iga Kamocka z fundacji Schumana.
Audio
  • Projekt "Europolis. Inteligentne miasta przyszłości" Fundacja im. Roberta Schumana wzbudza spore zainteresowanie (Czwórka/Europejski Lunch)
W Amsterdamie funkcjonują już miejskie wypożyczalnie aut elektrycznych
W Amsterdamie funkcjonują już miejskie wypożyczalnie aut elektrycznychFoto: wikipedia cc/Shacho0822

Logo
Logo projektu

Projekt "Europolis. Inteligentne miasta przyszłości", którego inicjatorem jest Polska Fundacja im. Roberta Schumana, to cykliczne spotkania środowisk samorządowych, miejskich, politycznych i biznesowych, połączone z dyskusją na temat wyzwań, jakie stoją przed europejskimi miastami. - W naszym zamyśle inteligentne miasta to takie, w których do zarządzania są włączeni obywatele. Przestaje obowiązywać zasada urzędnik-petent, ponieważ wszystko opiera się na współzarządzaniu przestrzenią publiczną ze strony wszystkich podmiotów, które w niej uczestniczą - przybliżyła w "Europejskim Lunchu" istotę zagadanienia Iga Kamocka z fundacji.
Przykładem na właściwe funkcjonowanie projektu jest budżet partycypacyjny, czyli bezpośrednie włączenie obywateli do decydowania, na co zostaną przeznaczone pieniądze z miejskich funduszy. - W Polsce na razie ma to wymiar bardziej symboliczny, ponieważ te sumy są dość symboliczne, ale jest to krok we włąściwą stronę - uważa Kamocka.
PRZECZYTAJ TEŻ: Czy z korkami można wygrać?

Patrząc szerzej na europejskie metropolie, inteligentne rozwiązanie, które popiera projekt "Europolis" to chociażby wypożyczalnie elektrycznych samochodów w Amsterdamie, wprowadzenie przez londyńskie urzędy transakcji bezgotówkowych w przypadku różnych zasiłków. - Większość tych pozytywów nie jest tak naprawdę widoczna na pierwszy rzut oka i czasem nawet nie wiemy, że zaliczają się do naszych założeń - przekonywał gość Czwórki.
Najważniejsze założenia projektu obracają się wokół ekologii, ułatwień w poruszaniu się dla osób niepełnosprawnych, ograniczania ruchu samochodowego w metropoliach. Więcej o "Europolis. Inteligentne miasta przyszłości" - w nagraniu audycji.
ac/kd

Czytaj także

Unia Europejska zaczyna żyć ekologicznie?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2012 10:00
W audycji rozmawialiśmy m.in. o "eksperimental garden” – ogrodach zakładanych w europejskich miastach. Pomysł opiera się na własnej produkcji (w ogródkach) i sąsiedzkiej wymianie żywności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europa uczy się polskiego!

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2012 15:00
30 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Dlatego porozmawiamy o tym, jak wygląda specyfika pracy tłumacza ustnego i pisemnego w instytucjach UE.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyszłościowa europeistyka

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 16:30
Europeistyka to interdyscyplinarny kierunek studiów, na którym każdy znajdzie coś dla siebie - od kultury, po prawo, ekonomię i politykę.
rozwiń zwiń