Papua Nowa Gwinea - kultura, która zaskakuje Europejczyków

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 09:30
– Świnie mają tam ogromną wartość – opowiada Radosław Lewandowski, podróżnik oraz pilot wycieczek. – Zupełnie normalnym jest więc widok kobiety, niosącej na głowie w siatce małe świnki i prowadzącej na sznurku dziecko.
Audio
  • Kultura i tradycje w Papui Nowej Gwinei - rozmowa z Radosławem Lewandowskim (4 do 4/Czwórka)
Rdzenny mieszkaniec Papui Nowej Gwinei
Rdzenny mieszkaniec Papui Nowej GwineiFoto: en.wikipedia.org/Jon Radoff

– Dotarcie do Papui Nowej Gwinei rzeczywiście trochę trwa, ale jest stosunkowo łatwe i tanie – mówi Radosław Lewandowski w Czwórce. – Z przesiadką w Hongkongu lecimy do Jakarty, czyli Indonezji. Stamtąd już najlepiej polecieć do samej Papui.

- Niezwykle przepięknym miejscem, do którego trudno się dostać jest Wamena, czyli brama do jednej z najpiękniejszych dolin na świecie, Baliem – opowiada Lewandowski.

Niezwykła jest choćby tamtejsza kuchnia, na którą składają się głównie owoce morza, ryż, oraz tofu. – We wszystkich przewodnikach jest napisane, że jeśli się tam wybierasz, powinieneś zaopatrzyć się w prowiant – mówi Lewandowski. – A to nie prawda, bo łatwo tam zdobyć jedzenie. Jest mnóstwo owoców morza, na przykład krewetek. A pensjonaty są dostosowane do potrzeb Europejczyków.

Odwiedź z nami najpiękniejsze miejsca na świecie > > >

Zdaniem eksperta, najpopularniejszą sałatką tego kraju jest gado-gado. – Ma ona tysiące twarzy: może to być sałata z nasionkami, kiełkami, owocami… – opowiada gość Czwórki. – Polewa się ją zawsze specjalnym sosem z orzeszków ziemnych, do którego, by smak był bardziej wyrazisty, dodaje się przyprawy i ostrą paprykę.

Typowa chata tubylców jest dwupiętrowa i pokryta trawiastą strzechą. – Dolne piętro to miejsce, gdzie mieszkają dzieci i cała trzoda chlewna, czyli choćby świnie, albo kaczki, a na piętrze znajduje się antresola dla rodziców, na którą nikomu innemu nie wolno wchodzić – mówi Lewandowski.

Papua Nowa Gwinea ma także jedne z najpiękniejszych miejsc nurkowych na ziemi. Pod wodą żyje tam bowiem 2 razy więcej gatunków ryb niż w Morzu Czerwonym i aż 10 razy więcej niż na Karaibach.

(kd)

Czytaj także

Adam Leszczyński: Europejczycy nie rozumieją Afrykanów

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 13:44
Książka Adama Leszczyńskiego "Zbawcy mórz" powstała z fascynacji. Autor przytaczanymi historiami próbuje rozprawić się ze stereotypem dotyczącym Afrykanów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Asturia - magiczna kraina chochlików

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 12:30
Warto czasem zrezygnować ze zwiedzania modernistycznej Barcelony, by poznać inne magiczne miejsca malowniczej Hiszpanii. Asturia, nazywana Zieloną Hiszpanią, to region trochę chłodniejszy, ale równie ciekawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liban. "Zrozumienie tego kraju to bardzo trudne zadanie"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 13:00
- Liban to kraj kontrastujących ze sobą mentalności – mówi w Czwórce Anna Will, dziennikarka Polskiego Radia.
rozwiń zwiń