Unia Niezwykłych Projektów: Skansen między blokami

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 13:24
Podróż w czasie jest możliwa. Wystarczy wybrać się do centrum Torunia, żeby przenieść się do zabytkowej osady z początków XIX wieku. Bez specjalnego wehikułu, magicznej różdżki i złotej rybki od spełniania życzeń.

W Amsterdamie to standard, podobnie zaczyna być w Londynie, ale największe zasługi w upowszechnianiu życia na wodzie ma niewątpliwe amerykański pisarz William Wharton, który od lat mieszka na barce zacumowanej przy paryskim brzegu Sekwany. Tymczasem jeszcze przed II wojną światową przy brzegach Wisły, w jej środkowym biegu cumowały "pływaki" – domki wodne, w których mieszkały całe rodziny. Dziś można je oglądać m. in. w filii toruńskiego Muzeum Etnograficznego mieszczącej się w samum centrum miasta.
 - Z racji położenia jesteśmy ewenementem na skalę europejską - śmieje się Ewa Tyczyńska, kierownik Działu Architektury. - W skansenie mamy obiekty przeniesione z północnej Polski, m. in.: z Kaszub. Borów Tucholskich, Ziemi Dobrzyńskiej oraz z Kujaw. Większość z nich pochodzi z XIX i XX wieku, ale są też dużo starsze egzemplarze.
Na ekspozycję składają się cztery pełne zagrody oraz kilkanaście pojedynczych obiektów małej architektury.  
 - Toruński park nie odtwarza układu konkretnej wsi. Z racji niewielkiego terenu, na którym się znajduje postanowiliśmy skupić się na kilku wybranych przykładach architektury regionalnej - tłumaczy rozmówczyni Czwórki.
Na obszarze dwóch hektarów zgromadzono m.in. wiejskie zagrody, kuźnię, remizę strażacką, wiatrak i młyn wodny. Muzeum organizuje też liczne kiermasze, festyny i koncerty folklorystyczne. Zwiedzających mogą też zaintrygować krzyże i mogiły znajdujący się na tyłach jednej z chałup. To menonickie lapidarium złożone z nagrobków przeniesionych tutaj z terenu Dolnej Wisły.
Posłuchaj relacji Hanki Dołęgowskiej z kurnej chaty i zabytkowego młyna, a dowiesz się czym centrum Torunia różni się od Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie. Nagranie z audycji "Co Was kręci" znajdziesz w pliku dołączonym do artykułu.

Zobacz inne projekty realizowane w ramach Unii Niezwykłych Projektów > > >
kul

Czytaj także

Unia Niezwykłych Projektów w Łańcucie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2012 18:00
Łańcut – nie bez powodu – słynie z pięknej rezydencji Lubomirskich i Potockich, otoczonej wspaniałym parkiem, ze słynną powozownią i zabudowaniami parkowymi. Zapraszamy Was na podróż po tym niezwykłym miejscu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsze pyzy są na Różycu!

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2012 18:00
Kolejne muzeum w Warszawie poświęcone jest Pradze, oraz całej prawobrzeżnej części miasta i jej dziedzictwu. Będzie to jednocześnie pierwsze muzeum po tej stronie Wisły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie urodził się Kopernik? Rodzina bogata, nie wiadomo

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2012 13:08
Wstrzymał słońce, ruszył ziemię, a mieszkał w Toruniu. Po remoncie dom Kopernika otwiera się dla gości. A stąd już tylko krok do parku kultury Mennonitów.
rozwiń zwiń