Rycerze z XXI wieku zmierzą się na Bemowie

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 13:00
- To jest impreza, która aspiruje do miana rycerskich mistrzostw świata. Nie ma większego wydarzenia tego typu na całym globie – mówił w Czwórce Artur Brzychcy organizator Bitwy Narodów, którą zaplanowano na koniec kwietnia w stołecznym Forcie Bema.
Audio

W dniach 30 kwietnia – 3 maja Warszawa przeżyje prawdziwy najazd zbrojnych. Do stolicy Polski, w tych dniach, zjedzie się bowiem kwiat rycerstwa z całego świata, w liczbie ponad 850 wojowników. Wszystko w ramach trzeciej edycji imprezy znanej wszystkim fanom średniowiecznych rekonstrukcji jako Bitwa Narodów.

- Na jej pomysł wpadli Ukraińcy. W zorganizowanych przed trzema laty pierwszych mistrzostwach rycerzy, udział wzięli przedstawiciele czterech nacji. Na drugim turnieju reprezentacji było już siedem. Za to do Polski przyjedzie aż piętnaście – opowiadał w audycji "Pod Lupą" Artur Brzychcy. Wśród nich znajdą się rycerze między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Kanady, Białorusi, Izraela i, uznawanej za faworytkę imprezy, Rosji.

Choć broń uczestników turnieju będzie stępiona, to zarówno dźwigane przez nich miecze, jak i zbroje będą pełnowartościowymi replikami sprzętu ze średniowiecza. Również zasady walki będą oparte na bitewnych kodeksach sprzed wieków.

- Starcia będą się odbywały na wzór tych średniowiecznych, czyli jeżeli jednemu z walczących wypadnie broń z ręki, to robimy przerwę, żeby mógł ją podnieść. Oczywiście można dalej atakować, i to też było dawniej dozwolone, natomiast nie jest to honorowe i nie przystoi rycerzowi.

W walkach indywidualnych, o zwycięstwie będą decydowali sędziowie, którzy będą punktowali ciosy jak w boksie. Z kolei, w przypadku walk grupowych, wygra ta drużyna, która na koniec starcia będzie stała na nogach. Więcej na temat Bitwy Narodów dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzyżacy nie spełnili groźby

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2011 10:00
Rycerze spod znaku czarnego krzyża głosili, że już znudziło im się przegrywać z Polakami pod Grunwaldem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Husaria: najpiękniejsza i najgroźniejsza armia świata

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2011 12:33
Polska husaria to formacja niezwykła - jedna z najlepszych armii w historii nie tylko polskiej, ale i światowej wojskowości. W czasach świetności, czyli na początku XVII wieku, cały kraj potrafił zmobilizować nawet 8 tys. husarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

15 reprezentacji weźmie udział w Bitwie Narodów

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2011 17:12
Międzynarodowa impreza dla wielbicieli historycznych rekonstrukcji odbędzie się w maju w Warszawie.
rozwiń zwiń