Mateusz Damięcki: mam chyba za dużo empatii

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2014 16:30
Aktor Mateusz Damięcki znany jest widzom m.in. z filmu "Kochaj i tańcz" (2013, reż. Bruce Parramore), ale także z teatralnych scen. Prywatnie Damięcki dał się poznać jako pasjonat podróży i człowiek od zawsze ciekawy świata.
Audio
  • Mateusz Damięcki o pasji aktorskiej, początkach swojej kariery, podróżowaniu, odkrywaniu świata i planach zawodowych (Czwórka/Prywatnie w Czwórce)
  • Słuchacze Czwórki o Mateuszu Damięckim - sonda (Czwórka/Prywatnie w Czwórce)
Mateusz Damięcki w Czwórce
Mateusz Damięcki w CzwórceFoto: Łukasz Mazurek/PR

Karierę aktorską rozpoczął jako dziecko w serialu "WOW" Jerzego Łukaszewicza. - W tym roku, po 23 latach, pojechałem do Kotliny Kłodzkiej. Zobaczyłem te same miejsca, w których kręciliśmy film. Wszystko wydaje się dużo mniejsze, ale wspomnienia powróciły - mówi w Czwórce Damięcki.

Gość Kasi Węsierskiej przyznał, że od zawsze marzył o aktorstwie. Na scenie w stołecznej Sali Kongresowej stanął po raz pierwszy, gdy miał pięć lat. Występował wówczas w pastorałkach – w roli młodego warszawskiego powstańca - przed ponad tysięczną publicznością. - W wieku 10 lat miałem mnóstwo energii, korzystałem z dzieciństwa. Brakowało mi jednak jakichś emocji, potrzebowałem czegoś więcej - wspomina aktor. - Kazałem więc ojcu zawieźć się na casting i nie pozwoliłem mu wejść ze sobą na salę.

Czytaj także: Ulubione książki Mateusza Damięckiego <<<

Pierwsze przygody Damięckiego z aktorstwem sprawiły, że połknął bakcyla i dziś nie wyobraża sobie siebie w innej zawodowej roli. - To był taki aktorski sos, w którym się wychowywałem, w którym całe dzieciństwo się gotowałem - mówi w Czwórce.

Mateusz
Mateusz Damięcki i Kasia Węsierska/fot.selfie

Aktor przyznaje jednak, że - choć na co dzień ma mnóstwo zajęć - zawsze stara się znaleźć czas na spotkania z bliskimi i przyjaciółmi. Jego siostra Matylda Damięcka opowiedziała Czwórce, że prywatnie Mateusz jest "piekielnie troskliwy". - Takie, a nie inne odruchy wpoiła nam mama - mówi gość Czwórki. - Moja nadwrażliwość to jednak także w pewnym sensie przekleństwo. Ta cecha w dużej mierze przeszkadza w życiu, podobnie jak empatia. Powinno się ją dozować, a ja dostałem jej od losu chyba trochę więcej niż inni.

Czytaj także Damięcki: chciałbym mieć specjalizację "aktor międzynarodowy" <<<

Damięcki kocha podróżowanie. Ma na koncie kilka spektakularnych wypraw, był m.in. w USA, a także w Rosji. - Zawsze starałem się zmieniać miejsce - mówi aktor. - Z roku na rok, im byłem starszy, jeździłem coraz dalej. Wschód, czyli Rosja, wciągnął mnie do tego stopnia, że przestałem nad tym panować. Ale tak chyba jest z prawdziwymi pasjami, że to nie my je wybieramy, ale one nas.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania rozmowy z Mateuszem Damięckim z audycji "Prywatnie w Czwórce" .

(kd/mm)

Czytaj także

Andrzej Grabowski: szkoła teatralna była dla mnie jak nieustające wakacje

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 12:30
- Nigdy nie myślałem o zawodzie aktora. Za to bardzo chciałem być studentem szkoły teatralnej - tak wybór kierunku studiów wspomina znany aktor Andrzej Grabowski. I dodaje, że nie chodziło tylko o piękne dziewczyny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Boczarska: praca nad rolą jest jak poznanie nowego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 13:40
Nie boi się aktorskich wyzwań i na potrzeby roli chętnie zmienia wizerunek. Przyznaje, że nie sztuką jest być piękną cały czas, sztuką jest przekraczać w sobie granice. W cyklu "Warsztat pracy" przyglądamy się aktorce, Magdalenie Boczarskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Zieliński: w teatrze liczy się praca zespołowa

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 11:00
- Od dziecka lubiłem bawić się w naśladownictwo. Gdy tylko pojawiał się w moim otoczeniu ktoś ciekawy, natychmiast wynajdowałem charakterystyczne cechy i powtarzałem je - wspomina aktor w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktor to człowiek do zadań specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 06:00
Z roku na rok do szkół aktorskich zdaje coraz więcej osób, a walka o indeksy staje się coraz bardziej zażarta. Co jest takiego w tym fachu, że od lat tak nęci ludzi, opowiadają aktorzy: Joanna Kulig i Wojciech Zieliński.
rozwiń zwiń