Henrietta Lacks. Jak zyskała nieśmiertelność?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 13:50
Miała 31 lat, kiedy zachorowała na nowotwór. Lekarze bez jej wiedzy pobrali jej komórki, oznaczyli symbolem HeLa i sprawili, że Henrietta Lacks - choć zmarła w 1951 roku - zyskała nieśmiertelność.
Audio
  • Jak Henrietta Lacks wpłynęła na rozwój medycyny? (Dzień Kobiet/Czwórka)
W laboratoryjnych kadziach na całym świecie zostało wyhodowanych ponad 50 milionów ton komórek HeLa (zdj. ilustracyjne)
W laboratoryjnych kadziach na całym świecie zostało wyhodowanych ponad 50 milionów ton komórek HeLa (zdj. ilustracyjne)Foto: Solis Images/Shutterstock.com

Czytaj także
veruschka 1200 pap.jpg
Eileen Ford - matka chrzestna supermodelek

- To dzięki jej komórkom odkryto m.in. szczepionkę na polio. Stworzono także metodę in vitro i kolonowanie. Komórki HeLa poleciały też w kosmos i przysłuzyły się do testów nad bombą atomową - opowiada reżyserka teatralna Anna Smolar, która postanowiła przywrócić pamięć o Henrietcie Lacks, choć ta nigdy nie dowiedziała się jak jej cialo przyczyniło się do rozwoju medycyny.

O wielkim znaczeniu komórek matki jej dzieci dowiedziały się dopiero 25 lat po śmierci Henrietty. Jak wyglądało życie Lacks? W jaki sposób jej historia zmieniła oblicze medycyny oraz teatru? Zapraszamy do wysłuchania materiału Katarzyna Kornet.

***

Tytuł audycji: "Dzień Kobiet"

Prowadzą: Karina Terzoni i Aleksandra Jasińska

Materiał przygotowała: Katarzyna Kornet

Data emisji: 3.02.2017

Godzina emisji: 6.28

kul/kd

Czytaj także

Anna Herbich: kobiety robiły to, co mężczyźni

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 12:00
W Czwórce pojawiła się autorka książki "Dziewczyny z Solidarności". To kolejna propozycja Anny Herbich, po takich bestsellerowych pozycjach, jak "Dziewczyny z Powstania" i "Dziewczyny z Syberii".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wewnętrzna jędza. Kim ona jest i jak ją ujarzmić?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 11:30
- Jędza to jest nasza fałszywa wewnętrzna przyjaciółka, która nie wierzy w nasze zdolności i próbuje nas asekurować przed upadkiem - tłumaczyła w Czwórce Joanna Godecka, coach i terapeutka.
rozwiń zwiń