X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"O dobrym jedzeniu. Opowieści z pola, ogrodu i lasu"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 10:30
- To jak nasi przodkowie uprawiali rośliny i hodowali zwierzęta miało głęboki sens - mówiła Agata Michalak, autorka książki, której bohaterowie zdecydowali się porzucić etaty w korporacjach i zacząć nowe życie na łonie natury.
Audio
  • Agata Michalak o wartościach płynących z produkowanej lokalnie żywności (Dzień Kobiet/Czwórka)
Czy uciekając na wieś, aby produkować ekologiczną żywność odnajdziemy szczęście? (zdjęcie ilustracyjne)
Czy uciekając na wieś, aby produkować ekologiczną żywność odnajdziemy szczęście? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Lucky Business/Shutterstock.com

Agata Michalak Skłaniam ludzi do większej dbałości o to, co jedzą. Trzeba sobie uzmysłowić, że określone produkty wpływają w określony sposób na nasze samopoczucie 

Soczysty, dojrzały pomidor w środku lata czy jego blady cień z holenderskiej uprawy całorocznej? Lepszy owczy ser czy kozi? I z jakiej mąki najlepiej piec chleb? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w książce Agaty Michalak "O dobrym jedzeniu". - Zwykle oferuje się nam chleb z mąki słabszej jakości, z domieszką konserwantu i spulchniacza. Tutaj wszystkie procesy zachodzą szybciej, ale to nie jest dla nas dobre. Czas dojrzewania chleba jest niezbędny, aby wszystkie jego wartości odżywcze były dla nas lepiej przyswajalne - tłumaczyła Agata Michalak. 

Jej książka to spotkanie z kulinarnymi bohaterami, którzy swoje życie związali z jedzeniem, kuchnią i tworzeniem najwyższej jakości lokalnych produktów. - Zawsze zachęcam, żeby sprawdzać na lokalnych targowiskach, co krainy mają do zaoferowania - przekonywała Agata Michalak. A jak smakuje chleb z samopszy? Oraz czy Polska ma potencjał na stanie się "serową stolicą"? Tego wszystkiego dowiecie się słuchając nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Dzień Kobiet

Prowadzą: Karina Terzoni i Aleksandra Jasińska

Gość: Agata Michalak (autorka książki "O dobrym jedzeniu. Opowieści z pola ogrodu i lasu")

Data emisji: 28.04.2017

Godzina emisji: 7.20

jsz/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy kobiety potrzebują pomocy w dotarciu do celu?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 16:50
- Moja babcia po zburzonej Warszawie jeździła w spódnicy na motocyklu. Dla mnie to pojazd bardzo kobiecy i hobby, które nie wymaga męskiej pomocy - przekonuje Weronika Kwapisz, która na motocyklu zwiedza świat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z klasą na luzie", czyli savoir-vivre na co dzień

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 17:14
- Dobre maniery zostały stworzone po to, by ułatwiać nam życie. Jeśli znamy reguły gry w danej sytuacji, łatwiej nam funkcjonować, bo przede wszystkim sami przed sobą czujemy się pewniej - mówił w Czwórce Adam Jarczyński, autor książki "Z klasą na luzie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radość z małych rzeczy. 101 sposobów na szczęście

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 10:00
Miłość, uśmiech, dzieciństwo, samotność, dystans oraz niesienie pomocy - to tylko kilka fundamentów, na których możemy zbudować lepsze i bardziej zrównoważone życie. - Wszystko, czego potrzebujemy mamy w sobie - tłumaczył Czwórkowy gość Krzysztof Liegmann.  
rozwiń zwiń