Z Cannes do Polski. Jakie filmy zobaczymy na Nowych Horyzontach?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2018 17:26
- Mam wrażenie, że w tym roku blichtru było nieco mniej. Dyrektor festiwalu, Thierry Fremaux postawił na mniej znane nazwiska - mówił Marcin Pieńkowski, dyrektor artystyczny festiwalu Nowe Horyzonty, uczestnik tegoroczengo festiwalu filmowego w Cannes.
Audio
  • 18. Nowe Horyzonty. Jakie filmy przyjadą do nas z Cannes? (Hrapkowidz/Czwórka)
Reżyser Paweł Pawlikowski , aktorzy Borys Szyc, Agata Kulesza, Adam Wronowicz, Joanna Kulig, Tomasz Kot, operator Łukasz Żal przed projekcją filmu. Uroczysta premiera nagrodzonego w Cannes filmu Zimna wojna w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, odbyła się  w warszawskim Kinie Cinema City Sadyba.
Reżyser Paweł Pawlikowski , aktorzy Borys Szyc, Agata Kulesza, Adam Wronowicz, Joanna Kulig, Tomasz Kot, operator Łukasz Żal przed projekcją filmu. Uroczysta premiera nagrodzonego w Cannes filmu "Zimna wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, odbyła się w warszawskim Kinie Cinema City Sadyba.Foto: PAP/Stach Leszczyński

Kuba Mikurda 1200.jpg
Historia Waleriana Borowczyka. "Człowiek bardziej obrazu, niż słowa"

- Mała ilość znanych nazwisk nie przeszkodziła w wyselekcjonowaniu kilku naprawdę dobrych filmów. Tegoroczna edycja była naprawdę mocna, jeśli chodzi o filmy mistrzów, ale zabrakło mi, może z kilkoma wyjątkami, kina prowokacyjnego - relacjonował Marcin Pieńkowski.

Niektóre z filmów wykraczały poza to wygładzone kino art house'owe. Stawiały widzowi przeszkody, były genialne wizualnie i kontemplacyjne Marcin Pieńkowski

- W Cannes w tym roku królowało "wygładzone kino art house'owe". Byłem zadowolony jako widz, ale właściwie tylko filmach Larsa von Triera i Gaspara Noe zostałem wbity w fotel - opowiadał. 

O czym opowiada najnowszy film Nuri'ego Bilge Ceylana? Jak wygląda dziś współczesne kino koreańskie? Jakie znane z kinematografii tematy zostały na nowo odkryte w przez młodego belgijskiego twórcę? Co znajdzie się w nowej sekcji Nowych Horyzontów pt. "Girlhood"? M.in. o tym rozmawialiśmy w niedzielnej audycji "Hrapkowidz".

W audycji odwiedziliśmy także Krakowski Festiwal Filmowy. Z laureatami rozmawiała dziennikarka Czwórki Beata Kwiatkowska. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Marcin Pieńkowski, dyrektor artystyczny festiwalu Nowe Horyzonty i filmoznawca

Data emisji: 3.06.2018

Godzina emisji: 14.07

ac

Czytaj także

"Niewinne". Kulesza, Buzek i tajemnice habitu

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 13:50
- "Niewinne" mówią o tym, że gwałt jest bronią, po którą w trakcie wojny sięgają mężczyźni - tłumaczy Anne Fontaine, francuska reżyserka, u której zagrały m. in. Agata Kulesza i Agata Buzek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrowersyjne decyzje festiwalowych jury

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 14:17
Kilka dni temu zakończyły się dwa duże festiwale filmowe. We Francji był to Festiwal Filmowy w Cannes, w Polsce zaś XIII edycja Millennium Docs Against Gravity - festiwal filmów dokumentalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruben Östlund - reżyser społecznych paradoksów

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 17:45
W kinach "The Square" - nagrodzony Złotą Palmą w Cannes obraz Rubena Östlunda. Ta czarna komedia jest kolejną, zaskakującą przenikliwością spojrzenia pozycją w filmografii Szweda. - Östlund wie, że jesteśmy uwikłani i w naturę, i w kulturę. Ani z jednej, ani z drugiej nie da się z nas wyrwać - zauważa w Czwórce krytyk filmowy Michał Oleszczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Waleriana Borowczyka. "Człowiek bardziej obrazu, niż słowa"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 15:45
- Szukałem materiałów, które pokazują jak pracował na planie. Tylko tam widać było ten żywioł. Obraz był językiem, za pomocą którego rozmawiał z widzem. To był reżyser, który myślał obrazem - mówił reżyser "Love Express" Kuba Mikurda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Duża ryba i begonia". Współczesne historie opowiedziane językiem chińskiej tradycji

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 16:54
W polskiej dystrybucji kinowej pojawiła się pięknie zrealizowana animacja "Duża ryba i begonia" chińskich twórców Xuana Lianga i Chuna Zhanga. To doskonała okazja, żeby porozmawiać o długiej tradycji azjatyckiego filmu animowanego.
rozwiń zwiń