Sekcja filmowa Brave Festival. Poruszająca seria dokumentalna

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 14:00
13 lipca we Wrocławiu rusza Brave Festival - jedyna w swoim rodzaju impreza, która za pomocą teatru, muzyki, tańca zabiera w najdalsze zakątki świata. Szeroką propozycję przygotowano także dla ciekawych światowego kina dokumentalnego. O czym opowiadają filmy z tegorocznej selekcji?
Audio
  • Opowieści o odwadze. Społeczne tabu w kinie dokumentalnym. (Hrapkowidz/Czwórka)
Plakat sekcji filmowej na festiwalu Brave 2018, kadr z filmu Alanis
Plakat sekcji filmowej na festiwalu Brave 2018, kadr z filmu "Alanis"Foto: mat.pras./http://bravefestival.pl

Marlina 1200.jpg
Pół roku w kinie. Przypominamy najlepsze premiery tego roku

- To festiwal przeciwko wykluczeniu z kultury. Staramy się na nim pokazywać nie tylko poprzez film, ale także za pomocą innych mediów, że świat to nie tylko Europa i szeroko rozumiany Zachód. Wbrew pozorom to wcale nie jest oczywiste - mówił kurator sekcji filmowej na festiwalu Brave, Adam Kruk.

- Tegoroczna odsłona festiwalu nie bez powodu nazwana została "Widzialni/Niewidzialni". To opowieści o osobach, od których świat odwraca wzrok - wyjaśniał.

W jaki sposób prezentacje przygotowane na festiwalu starają się walczyć z postępującą globalizacją? O jakich bohaterach opowiadają organizatorzy "Brave Festival"? Jak skrócić dystans między kulturami za pomocą sztuki? Jak przedstawiać tematy tabu w kinie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Adam Kruk, kurator sekcji filmowej Brave Festival

Data emisji: 8.07.2018

Godzina emisji: 14.07

ac

Czytaj także

"Duża ryba i begonia". Współczesne historie opowiedziane językiem chińskiej tradycji

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 16:54
W polskiej dystrybucji kinowej pojawiła się pięknie zrealizowana animacja "Duża ryba i begonia" chińskich twórców Xuana Lianga i Chuna Zhanga. To doskonała okazja, żeby porozmawiać o długiej tradycji azjatyckiego filmu animowanego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z Cannes do Polski. Jakie filmy zobaczymy na Nowych Horyzontach?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2018 17:26
- Mam wrażenie, że w tym roku blichtru było nieco mniej. Dyrektor festiwalu, Thierry Fremaux postawił na mniej znane nazwiska - mówił Marcin Pieńkowski, dyrektor artystyczny festiwalu Nowe Horyzonty, uczestnik tegoroczengo festiwalu filmowego w Cannes.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego - polski kontekst, uniwersalny przekaz

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 11:58
W kinach "Zimna wojna" - nagrodzony w Cannes za reżyserię film Pawła Pawlikowskiego. To już drugi w jego karierze obraz tak szeroko kometowany przez grono międzynarodowych krytyków. Na czym polega jego fenomen?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komiks na ekranie. Kto robi to lepiej: platformy czy Hollywood?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2018 10:04
Za nami premiera nowych seriali opartych na komiksach Marvela - "Cloak & Dagger" i drugiego sezonu "Luke’a Cage’a". Czy telewizyjne produkcje komiksowe dorównują tym większym, kinowym?
rozwiń zwiń