Jakie kino tworzy Smarzowski? Czy "Kler" ma boleć?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 14:43
"Kler" od kilku tygodni wywołuje spory, dyskusje. W kinach szykuje się sukces frekwencyjny. Recenzenci piszą o filmie jednostronnym, prawdziwym, niesprawiedliwym, autentycznym i potrzebnym. 
Audio
  • Jakie jest kino Wojciecha Smarzowskiego - dyskusja w studiu (Hrapkowidz/Czwórka)
Kadr z filmu Kler
Kadr z filmu "Kler"Foto: Bartek Mrozowski/Kino Świat/mat.pras.

- O filmach Smarzowskiego mówi się, że bolą, że nie mają się podobać, tylko walić po głowie - mówi Sebastian Smoliński, krytyk filmowy. - Ja inaczej odbieram kino i "Kler" mnie nie tyle zabolał, co zaciekawił. Byłem pod wrażeniem, że Smarzowski wszystkie stereotypy inscenizuje, wrzuca do jednego worka. Ale też zmierza w stronę moralizatorstwa - dodaje. 

Zdaniem Kai Klimek, krytyczki filmowej, taki twórca jak Wojciech Smarzowski przydaje się w polskim kinie. - On za pomocą filmu potrafi wywołać silne emocje - mówi w Czwórce. - Ja ten film mocno przeżyłam, byłam porażona i przerażona. Przecież wiemy, że to się wszystko dzieje, ale nagle konfrontujemy się z tym na ekranie w polskim kinie - podsumowuje. 


kler_1200.jpg
"Kler" to nie jest film obrazoburczy

Goście Błażeja Hrapkowicza podkreślają, że wciąż buzują emocje związane z obrazem "Kler". Czekają aż one opadną, i wtedy przyjdzie czas na ewentualną chłodną krytykę obrazu. 

Czy kino Wojciecha Smarzowskiego ma coś wspólnego z obrazami Patryka Vegi? Czy da się obronić film przed zarzutem o jednostronne ukazanie księży katolickich w "Klerze"? Jaki jest pomysł Smarzowskiego na kino w ogóle? Czy reżyser będzie nowym Wajdą polskiego kina? O tym dyskutowali goście Błażeja Hrapkowicza.  

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Goście: Kaja Klimek i Sebastian Smoliński (krytycy filmowi)

Data emisji: 30.09.2018

Godzina emisji: 14.08

pj

Czytaj także

Kieślowski - reżyser, który gardził fabułą

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 09:48
Gdyby Krzysztof Kieślowski nie został reżyserem, mógłby być majstrem, montażystą filmowym lub wychowawcą młodzieży na obozach wypoczynkowych. A pisze o tym Katarzyna Surmiak-Domańska w biografii "Kieślowski. Zbliżenie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czyściciele internetu". W sieci widzą więcej niż Ty

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 11:05
Niewiele o nich wiadomo. Kim są? Gdzie mają biura? Co oglądają każdego dnia? I czemu dzięki nim jesteśmy bezpieczniejsi? O filmie "Czyściciele internetu" i tym niełatwym zawodzie rozmawialiśmy w Czwórce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kler" to nie jest film obrazoburczy

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 14:58
"Kler", "Czyściciele internetu" i "Korpo" wchodzą do kin. To filmy, które budzą emocje i dają do myślenia. 
rozwiń zwiń