Keanu Reeves - od teledysku Pauli Abdul do misji ratowania świata

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2023 11:00
- Był moment, kiedy wydawało się, że Keanu Reeves już nie odnajdzie się w świecie kina i pozostanie jedynie bohaterem internetowych memów. Dziś jest twarzą rewolucji w kinie akcji i centrum mitycznego uniwersum Johna Wicka - mówi krytyk i autor audycji Błażej Hrapkowicz. 
Keanu Reeves jako John Wick w czwartej części kultowej serii
Keanu Reeves jako John Wick w czwartej części kultowej seriiFoto: mat. prasowe/Monolith Films

Jak hokeista z zamiłowaniem do gry na basie podbił Hollywood?

Keanu Reeves urodził się 2 września 1964 roku w Bejrucie. Swoje niepospolite rysy zawdzięcza wyjątkowo pięknej mamie Patricii Taylor, Angielce z irlandzkimi korzeniami, oraz ojcu Samuelowi Nowlinowi Reevesowi, który był pół Hawajczykiem i pół Chińczykiem. Choć był bystrym chłopakiem, bo z powodzeniem grał za pieniądze w szachy z dorosłymi, notorycznie wchodził w konflikty z nauczycielami i miał kłopoty z dysgrafią. Nie zdał matury, ale miał szansę zostać zawodowym hokeistą, jednak marzenia pokrzyżowała mu kontuzja. Ponieważ jednak zawsze był świetnym sportowcem, mógł zaistnieć w kinie akcji. Ale zanim stał się gwiazdą tego gatunku, grał m.in. w teledysku Pauli Abdul "Rush Rush" i w filmach niezależnych.

Keanu Reeves - aktor szekspirowski?

- W klipie wcielił się w postać Jamesa Deana i na początku kariery rzeczywiście grał postaci zbuntowanych, młodych wrażliwców. Tak było m.in. u Gusa Van Santa w filmie "Moje własne Idaho", który jest przełożeniem sztuk szekspirowskich na współczesny świat - mówi krytyk Jakub Popielecki. - Reeves gra syna bogatego biznesmena i polityka, który zamiast spędzać czas na salonach, włóczy się z przyjaciółmi po "szemranych" miejscach, wśród prostytuujących się gejów. Sercem tej opowieści jest relacja Reevsa i Rivera Phoenixa, która sprawia, że ten film się broni, a sam aktor nie ustępuje w grze Phoenixowi. - Przez długi czas mówiło się, że Keanu Reeves nie ma talentu aktorskiego, że gra jak "drewno", ale jeśli sięgnie się do początków jego kariery, to można przekonać się, że nie jest to prawda. Co prawda role w "Draculi" Coppoli czy "Wiele hałasu o nic" Branatha to nie są kreacje na miarę Oscara, ale też nie powodują dreszczy zażenowania - dodaje Błażej Hrapkowicz.

My Own Private Idaho (1991) Trailer #1 | Rotten Tomatoes Classic Trailers

Postać, którą Reeves stworzył u Van Santa, odgrywał później wiele razy. - Jego bohaterowie byli młodymi ludźmi rozdartymi między dwiema drogami: niezależności, buntu i realizacji siebie a drogą "korporacyjną", którą podąża się zgodnie z regułami. Co bardzo ładnie pokazuje film Kathryn Bigelow "Na fali" - mówi gość audycji. - Potem Keanu zagrał w filmie "Speed" i w pewnym sensie zaczął budować nowe sceniczne emploi, które doprowadziło go do ról w filmach akcji.

Na fali- zwiastun | Stopklatka

Zobacz także:

"Unikalna obecność" w kadrze

Po sukcesie "Matrixa" Keanu Reeves stał się specjalistą od ratowania świata. Walczył, strzelał, doznawał kontuzji, podnosił się z nich jako Neo, Johnny Mnemonic, John Constantine, Klaatu, czy w końcu kultowy John Wick. Podobno 90 proc. wyczynów kaskaderskich, walk i akrobacji na planie wykonuje sam. - Popularność aktora na pewno wiąże się z jego ekranową charyzmą. Bo umiejętności aktorskie to jedno, ale chodzi też o tu, jak aktor prezentuje się w kadrze. Keanu ma "unikalną obecność", czego najlepszym wyznacznikiem jest postać Neo. Aktor gra everymana, najpierw jest trochę każdym, a potem staje się wybrańcem - przekonuje Jakub Popielecki. - Keanu udaje się to unieść i nawet, kiedy staje się "zbawicielem", nadal jest dla nas, widzów, bliski, ludzki.

John Wick 4 | Finalny ZWIASTUN PL / Monolith Films

Dziś Keanu Reeves uważany jest za jednego z najlepiej opłacanych aktorów swojego pokolenia. Majątek aktora szacuje się na 500 mln dolarów. Mimo to nadal jeździ metrem, choć stać go na prywatne odrzutowce. Dopiero w wieku 40 lat kupił dom w Hollywood. Wszyscy mówią, że jest zwyczajnym facetem, któremu nie uderzyła do głowy woda sodowa. W 1997 roku paparazzi sfotografowali Keanu w zachodnim Hollywood, kiedy jadł śniadanie z bezdomnym. Podobno spędził z nim dwie godziny, siedząc na ziemi i rozmawiając.

Posłuchaj
21:41 CZWÓRKA Hrapkowidz - keanu reeves 02.04.2023.mp3 Keanu Revees - kim jest John Wick? (Hrapkowidz/Czwórka)

Paula Abdul - Rush, Rush | Paula Abdul 

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Jakub Polpielecki (krytyk filmowy)

Data emisji: 2.04.2023

Godzina emisji: 14.16

kul


Czytaj także

Kinomural - największa galeria audiowizualna pod gołym niebem

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 15:00
Kinomural startuje we wrześniu, ale już teraz organizatorzy ogłaszają nabór do programu tegorocznej edycji. Temat przewodni to "Odmienne stany świadomości".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak napisać scenariusz, który przyprawi widza o dreszcze?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 17:20
Bardzo długo mówiło się, że w Polsce nie ma dobrych scenarzystów i nie ma dobrych scenariuszy. Nieco inne zdanie na ten temat mają organizatorzy Script Fiesty, którzy już od jedenastu lat powtarzają, że potencjał w tej dziedzinie mamy olbrzymi, czasami brakuje nam tylko narzędzi, żeby dobrze "napisać" film.
rozwiń zwiń