Zrozumieć naszą podświadomość, czyli sztuka czytania snu

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 09:00
- Marzenia senne należą do obszaru mózgu nieświadomego. Stąd wynika magia. Sen daje nam informację na temat tego, czego sobie nieuświadamiamy - wyjaśniał dr Michał Skalski psychiatra z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu.
Audio
  • Psychoterapeuci Adam Kościuk i Karol Domański o naturze podświadomości (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

W jaki sposób przenieść treść marzenia sennego do świadomej części mózgu? Ekspert opowiadał, że nauka zna wiele metod zapamiętywania snu - Najlepszą metodą jest szybkie przeniesienie treści z jednej części mózgu do drugiej. Jeśli nie utrwalimy snu odpowiednio szybko, to z reguły po kilku, kilkunastu minutach o nim zapomnimy - tłumaczyli goście Czwórki.

O recepcji snów opowiadali Adam Kościuk i Karol Domański - psychoterapeuci z Pracowni Psychologicznej Refleksja. - Śni się zawsze, czasem tylko bywa tak, że nie przywiązujemy uwagi do naszych snów, nie zapamiętujemy tej treści, dlatego nie mamy możliwości skorzystania z informacji na swój temat, które nasza podświadomość próbuje nam przekazać za pomocą języka symboli - mówił jeden z ekspertów.

Jak się okazuje zapamiętywanie marzeń sennych zależy działalności mózgu w trakcie letargu sennego - Podczas nocy śnimy w różnych cyklach. Na każdy z nich składają się określone fazy - faza REM, czyli szybkich ruchów gałek ocznych, kiedy w naszej podświadomości pojawiają się sny fantazyjne. Kolejne etapy są głębsze, a im sen jest głębszy, tym mniej z niego pamiętamy - przekonywali.

Co stara się nam zakomunikować mózg za pomocą marzeń sennych? Czy powinniśmy je analizować? Czym jest Jungowska Matryca Śnienia Zbiorowego? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycjiStrefa Prywatna

ProwadziJakub Jamrozek

GośćAdam Kościuk i Karol Domański - psychoterapeuci z Pracowni Psychologicznej Refleksja

Data emisji: 20.11.2017

Godzina emisji: 20.05

ac/kul

Czytaj także

Kłopoty ze snem? Sprawdź, które rośliny działają jak narkoza

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 14:10
Nie musisz szukać szukać pól maku, by spokojnie przespać noc. Skuteczne składniki ułatwiające sen znajdziesz... na targowym straganie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anhedonia. Jak żyć, gdy nic nas nie cieszy?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 16:22
Anhedonia przejawia się utratą zdolności odczuwania przyjemności, zarówno zmysłowej, jak i intelektualnej, czy duchowej. - W tej chorobie najbardziej dotkliwe są momenty, w których widzimy jak inni potrafią cieszyć się życiem - mówiła psychoterapeutka Aleksandra Brzezińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile godzin musimy przespać, żeby odzyskać siły?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 15:11
Kładziecie się wcześnie, wstajecie późno i czujecie się zmęczeni? Jak się okazuje sen to bardzo indywidualna sprawa.
rozwiń zwiń