Indiana Jones wraca do kin. W jakiej kondycji jest słynny archeolog?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2023 16:50
Tuż przed premierą filmu "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia" rozmawiamy o fenomenie tej produkcji. W główną rolę po raz piąty i ostatni wcielił się Harrison Ford.
Indiana Jones i artefakt przeznaczenia
"Indiana Jones i artefakt przeznaczenia"Foto: mat prasowe
  • 30 czerwca 2023 roku odbędzie się premiera filmu "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia".
  • W postać słynnego archeologa wcielił się ponownie Harrison Ford.
  • Jest to piąty z kolei i, jak zapowiadają producenci, ostatni film z cyklu przygód Jonesa.

Indiana Jones - Kino Nowej Przygody

Harrison Ford w 1981 roku po raz pierwszy zagrał Indianę Jonesa u Stevena Spielberga i z tą postacią jest identyfikowany do dziś. Amerykański Instytut Filmowy umieścił "Poszukiwaczy zaginionej Arki" na 66. miejscu listy najlepszych filmów, jakie kiedykolwiek wyprodukowano. To bardzo wysoka pozycja, zważywszy, że czołowe miejsca okupują przede wszystkim filmy problemowe, poważne, a "Poszukiwacze…" to najczystsza rozrywka. Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych w 1999 roku uznała produkcję za film znaczący kulturowo, umieszczając go na liście największych osiągnięć filmowych w historii.

- Film z przygodami Indiany Jonesa, pojawiając się w latach 80., zdefiniował formułę hollywoodzkiego kina, którą nazywamy Kinem Nowej Przygody - mówi krytyk filmowy Michał Walkiewicz. - Jak w "Gwiezdnych wojnach", ojcem chrzestnym jest George Lucas, który sprzedał pomysł i intrygę swojemu przyjacielowi Spielbergowi. Był też jednym z producentów filmu.


Poczucie humoru i niesłychana charyzma

Jak zauważa rozmówca Błażeja Hrapkowicza, Indiana Jones to postać, która w samej swojej strukturze wracała do prostszych czasów, czyli do lat trzydziestych XX wieku, do pierwszego złotego okresu kina przygodowego. - Czerpała z tamtych wzorców, wpisywała te fabuły w jakiś taki nowy uniwersalny schemat. Jednocześnie unowocześniała, jeśli chodzi o podejście do technik budowania tego filmowego spektaklu - zaznacza gość audycji. - Harrison Ford ze swoją charyzmą nie bez powodu stał się twarzą tego kina.  Mamy "Gwiezdne wojny" i Hana Solo, a potem Indianę Jonesa. Tacy łotrzykowie z poczuciem humoru, trochę szorstcy i czasem kontrowersyjni. To nie są ikoniczne postaci, lawirują na granicy antybohatera i mają niesłychaną charyzmę.

Indiana Jones i artefakt przeznaczenia - zwiastun #2 [napisy] | Disney Polska


"Indiana Jones i artefakt przeznaczenia"

Kolejne filmy z serii o zawadiackim archeologu to także fantastyczne kino akcji. 30 czerwca 2023 roku odbędzie się premiera piątego (i ostatniego) filmu z cyklu przygód Jonesa: "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia". Tym razem za kamerą stanął James Mangold.

- Może nie ma on takiego błysku geniuszu jak Spielberg, ale jest bardzo dobrym reżyserem. To jest po prostu dobry wybór - mówi krytyk. Jak tłumaczy, w filmie pojawia się wiele pomysłów scenariopisarskich, które mogłyby ten film wykoleić, ale udaje się je zrealizować sprawnie. - Choćby wątek różnych rodzinnych zawirowań Indiany Jonesa, które poznajemy, wątek jego starczego uwiądu, z którego musi być wyrwany na tę ostatnią przygodę itd. Wydaje mi się, że w tych wszystkich aspektach Mangold sprawdza się świetnie - zauważa gość Czwórki. - Widać wiek Harrisona Forda, jeśli chodzi o same sceny akcji, a także to, że Waller-Bridge nie jest aktorką kina akcji. Lecz mimo to jest to fajne kino.


Posłuchaj
23:55 Czwórka/Hrapkowidz - Indiana Jones - seria 25.06.2023.mp3 O fenomenie Indiany Jonesa i nowym filmie z serii opowiada krytyk filmowy Michał Walkiewicz (Hrapkowdz/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Michał Walkiewicz (krytyk filmowy)

Data emisji: 26.06.2023

Godzina emisji: 14.15

aw/kul


Czytaj także

Super Mario Bros. i inni. O ekranizacjach gier komputerowych

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 15:00
Filmy oparte na grach komputerowych służą temu, by przybliżyć nowemu pokoleniu daną markę. Czy filmowcom udało się stworzyć obraz lepszy od oryginału?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kill Boksoon" - koreańskie dwie twarze matki

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 13:58
Gil Boksoon jest morderczynią o uznanej renomie, w domu - samotną matką nastolatki. "Kill Boksoon" to jedna z nowszych propozycji jednej z platform streamingowych. Jest kilka powodów, dla których warto ten film zobaczyć. 
rozwiń zwiń