"The Last Of Us". Jak przemysł gier wideo zmienia sztukę narracyjną?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 18:00
Serial "The Last Of Us" jednej z platform streamingowych został okrzyknięty najlepszą adaptacją gry wideo w dziejach. Dlaczego przez długie lata pomysł kręcenia filmów i seriali na podstawie gier uważany był za cyniczny i absurdalny, a efekty zwykle wyszydzano? Co się zmieniło w ostatnich latach i czy możemy oczekiwać kolejnych produkcji takich jak "The Last Of Us"?
The Last of Us to jeden z najpopularniejszych seriali w tym roku
"The Last of Us" to jeden z najpopularniejszych seriali w tym rokuFoto: Shutterstock/Hamara

Hollywood od dawna szuka inspiracji w przemyśle gier, sięgając nawet po hity ze świata planszówek. Lista nieudanych adaptacji jest długa: "Tomb Rider", "Uncharted", "Książę Persji" i wiele innych. Chwalono obie wersje "Jumanji" i część filmów "Resident Evil".

Czy sukces "The Last Of Us" zwiastuje nową erę? Co sprawiło, że losami bohaterów granych przez Pedro Pascala i Bellę Ramsey zafascynowali się także ci, którzy nigdy nie mieli okazji, by zagrać w grę? Jak przemysł gier wideo zmienia sztukę narracyjną?

O tym rozmawialiśmy w tym wydaniu audycji "O wszystkim z kulturą".

Posłuchaj
29:13 2023_03_21 17_29_55_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Jak przemysł gier wideo zmienia sztukę narracyjną? (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Data emisji: 21.03.2023

Godzina emisji: 17.30

pg

Czytaj także

Pierwszy odcinek The Last of Us będzie niezwykle długi

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 15:30
Premiera długo wyczekiwanego serialu od HBO zbliża się wielkimi krokami. W związku z tym poznaliśmy czas trwania kilku pierwszych odcinków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzeci sezon "Królestwa" Larsa von Triera. Rozrywka na kilku poziomach

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 19:00
- To jest jednocześnie pastisz, a ktoś może nawet powiedzieć parodia czy gruby żart, a zarazem działa na kilku poziomach. Naprawdę intryguje, naprawdę straszy, naprawdę bawi. I to oznacza, że mamy do czynienia z twórcą nietuzinkowym, z takim MacGyverem - mówił Piotr Gociek o najnowszym dziele Larsa von Triera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy powinniśmy bać się grzybów z serialu "The Last of Us"?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 14:56
W grze i serialu "The Last of Us" ludzi zaatakował grzyb - cordyceps. Trzeba wiedzieć, że w rzeczywistości te grzyby nie atakują ludzi, a mrówki. W naszym codziennym życiu grzyby są naszymi sprzymierzeńcami, choć są gatunki, na które powinniśmy uważać. 
rozwiń zwiń