Płyn, który zatrzymuje kule

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2015 13:18
Zimnowojenny wyścig zbrojeń dawno mamy za sobą. Jednak nie oznacza to, że firmy produkujące wyposażenie wojskowe zwolniły biegu. Wręcz przeciwnie.
Audio
  • Prof. Marcin Leonowicz z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej o nowoczesnej kamizelce kuloodpornej (Czwórka/Nawiedzeni)
Wyścig zbrojeń wciąż trwa również w laboratoriach naukowych cywilnych uczelni
Wyścig zbrojeń wciąż trwa również w laboratoriach naukowych cywilnych uczelniFoto: Flickr/Marines

Na całym świecie prowadzone są badania, których celem jest zwiększenie skuteczności bojowej oraz bezpieczeństwa żołnierzy. W tym współczesnym wyścigu zbrojeń udział biorą również uczelnie techniczne, w tym Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, na którym prowadzone są badania nad nowoczesną kamizelką kuloodporną.

Pomysł naukowców zaskakuje, bo materiałem, który ma chronić ludzi przed śmiercionośną kulą jest… płyn. - Pracowaliśmy na bazie krzemionki i rożnych typów glikoli - cieczy, która pod wpływem uderzenia zmienia się w ciało stałe - mówił prof. Marcin Leonowicz.

Jak to działa? Naukowiec przytacza prosty przekład. - Idąc szybko po wilgotnym piasku, nie zapadamy się, gdy zwolnimy kroku, zaczniemy grzęznąć. Z naszym materiałem jest podobnie. Piasek to krzemionka zawieszana nie w wodzie, a w glikolu - tłumaczył. Jaka jest odporność takiego materiału?

***

Tytuł audycji: Nawiedzeni

Prowadził: Patryk Kuniszewicz

Goście: Prof. Marcin Leonowicz z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej

Data emisji: 12.01.2015

Godzina emisji: 09.00

(pkur, ac)

Czytaj także

Czy należy przywrócić szkolenie wojskowego młodych ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 16:35
Kryzys na Ukrainie i groźba wybuchu poważnego konfliktu za naszymi wschodnimi granicami, skłoniły wiele osób do dyskusji na temat tego, czy i jak Polska byłaby przygotowana do podobnej sytuacji?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rola czołgów w wielkiej wojnie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 11:30
W "Czwartym Wymiarze" przypomnimy sobie maszyny, które wykorzystywano na frontach I wojny światowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojna zostawia w mózgu nieodwracalne ślady

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 15:07
Zespół stresu pourazowego, czyli angielskie PTSD (Post Traumatic Stress Disorder) to schorzenie, które niezwykle często dotyka osoby, które doświadczyły koszmaru wojny. Najczęściej są to żołnierze. Dla wielu z nich powrót z miejsc konfliktów nie oznacza wcale powrotu do życia, a początek mentalnego piekła.
rozwiń zwiń